ECZANELER İÇİN E-REÇETE İŞLEMLERİ (RESİMLİ ANLATIM)

ECZANELER İÇİN E-REÇETE İŞLEMLERİ (RESİMLİ ANLATIM)

İSTANBUL ECZANE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ OLARAK BU KONUDA BİR EĞİTİM YAPMAYI PLANLAMAKTAYDIK FAKAT ZAMANIN KISITLI OLMASI VE EĞİTİMİN YAPILACAĞI ZAMANA KADAR MESLEKTAŞLARIMIZIN BU KONUDA GEREKLİ BİLGİYE ZATEN SAHİP OLACAĞINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK MESELKTAŞLARIMIZIN ACİL BİLGİYE İHTİYAÇ DUYMALARINDAN DOLAYI DETAYLI RESİMLİ ANLATIM YAYINLAMAMIZIN DAHA VERİMLİ OLACAĞI KANISINA VARDIK VE SİZ MESLEKTAŞLARIMIZA BU RESİMLİ ANLATIMI HAZIRLADIK.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
 
 
  E-reçete dendiğinde manuel reçetenin elektronik halini düşünebiliriz. Hastane-eczane-SGK arasında manuel işleyen bir sistem vardı. Doktordan gelen reçeteyi alıp sisteme giriyordunuz. Sonra kağıt reçeteyi de bize teslim ediyordunuz. Şimdi herhangi bir giriş işlemi olmadan görüntüleyip bize göndereceksiniz.
 
 
 
 
  
  
Birinci Basamak Özel Sağlık Kuruluşlarından; İşyeri hekimleri tarafından düzenlenen reçeteler,
İkinci Basamak Resmi Sağlık Kurumlarından; Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2 inci basamak hastaneleri tarafından oluşturulan reçeteler,
Üçüncü Basamak Resmi Sağlık Kurumlarından; Türk Silahlı Kuvvetlerinin 3 üncü basamak hastaneleri tarafından oluşturulan reçeteler,
e-reçete uygulaması kapsamı dışındadır. Bu birimlerde üretilen tüm reçeteler, teknik alt yapılar hazır olana kadar eskiden olduğu gibi manuel olarak oluşturulacaktır.
Yukarıda belirtilen resmi ve özel sağlık kuruluşları MEDULA hastane sistemini kullanmaya başlamaları veya teknik alt yapılarını oluşturmaları halinde e-reçete uygulamasına geçeceklerdir.
 
 
  
Elektronik reçete yazılmayacak kişiler;
-Yabancı ülkelerle yapılan “Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri” kapsamında Kurum tarafından sağlık hizmeti verilen kişiler,
-İlgili mevzuatta tanımlanan Kurum MEDULA hastane sisteminden provizyon alınamamasına rağmen sağlık hizmeti sunulan kişilere ait reçeteler,
hekimler tarafından manuel olarak yazılmaya devam edilecektir.
  
 
 
Majistral olarak yazılacak olan ilaçlar,
- İthal ilaç grubuna giren kişiye özel yurt dışından getirtilen ilaçlar,
için yazılan reçeteler manuel yazılmaya devam edilecektir.
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 Eczacılar tarafından doldurulması gereken 6 adet zorunlu alan vardı

  
  
  
  
 
  
  
 
  
  
  
 
 
 
 
 
 

Hekim SGK’nın geri ödemesini yaptığı bir ilacı seçebileceği gibi SGK'nın geri ödemesini yapmadığı bir ilacıda seçerek e-reçeteye yazabilecektir. Ancak e-reçetenin MEDULA sistemine kaydı esansında ilacın SGK’nın geri ödeme listesinde yer almadığı bilgisi MEDULA sistemi tarafından ilgili tesise bildirilecektir. 
 
  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
  
Kırmızı, turuncu, mor ve yeşil reçeteler e-reçete olarak oluşturulmuş olsalar dahi Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda yine manuel olarak oluşturulmaya devam edilecek ancak Kuruma ibraz edilmeyecektir.
   
 
Bazı ilaçların kullanımı için düzenlenecek reçetelerin ekinde ibrazı istenilen belgelerde aranan bilgiler, e-reçete uygulamasında e-reçete içinde belirtilecek olup ayrıca belge istenmeyecektir. Örneğin endikasyon dışı ilaç kullanım yazısının tarih ve sayı ile geçerlik süresi, güvenlik izlem formunun ilgili mevzuat hükümlerine göre uygun olarak hasta adına düzenlendiği ibaresi ve sürekli görevle yurtdışına gönderilenlerin yurt dışı görevine dair resmi belgenin tarih ve sayısının e-reçetede belirtilmesi zorunludur. 
 
   
  
 
   
  
 
  
  
  
 
 
 
 

 

 KATKILARINDAN DOLAYI

 
SN.ÖMER FARUK VAROL'A
SN.RABİA GÜZBÜZ 'E
SN.CEMİL ATEŞ' E
SN.ERKAN ERSAN 'A
 
TEŞEKKÜRLER...
 
 

 İSTANBUL ECZANE TEKNİSYENLERİ DERNEĞİ

 
 
 
 
 
 
Ömer Faruk VAROL tarafından yazılan bu haber, 3060 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]