05/Haziran/2012 - Anasayfa // İ.E.O. Duyuru Haberi yazdır

İstanbul ve Yalova İllerinde Sıralı ve Üst Limitli Yeni Reçete Dağıtım Sisteminin Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

İstanbul ve Yalova İllerinde Sıralı ve Üst Limitli Yeni Reçete Dağıtım Sisteminin Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

İstanbul ve Yalova İllerinde Sıralı ve Üst Limitli Yeni Reçete Dağıtım Sisteminin Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

İstanbul ve Yalova İllerinde Sıralı ve Üst Limitli Yeni Reçete Dağıtım Sisteminin Uygulanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Döngü esasına göre sıralı veya aylık bölgesel üst limitli sistem dahilinde dağıtılacak reçete  gruplarına ait düzenlemeler bugün itibariyle İstanbul ve Yalova illerinde uygulanmaya başlamıştır.

 

25 Mayıs 2012 tarihinde internet sayfamız üzerinden yaptığımız duyuruda talep ettiğimiz Reçete Dağıtım Katılım Formlarının şifreli alanda meslektaşlarımız tarafından doldurulmasının ardından, karşılamak istemedikleri reçete grupları TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine aktarılmıştır.

 

TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine reçete gruplarını karşılamak istemediğini beyan edenler dışında kalan tüm meslektaşlarımız ilçe bazında eczane isimlerine göre alfabetik olarak dahil edilmiştir.

 

Daha önce dağıtımını yaptığımız diyaliz (Eritropoietin/darbepoetin preparatları ve diyaliz solüsyonlarını ihtiva eden reçeteler) ile Faktör ve Kan Ürünü Reçeteleri (Mor ve turuncu reçeteye yazılması zorunlu olan ilaçların yer aldığı reçeteler) limit aşımları TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sisteminden önce kullandığımız program üzerinden tek tek belirlenerek yeni sisteme aktarılmıştır.

 

30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Beyoğlu 37. Noteri Sayın Fahri KÖSE huzurunda 2012 Yıl SGK İlaç Alım Protokolü eki EK-4'ün 4. maddesine uygun olarak ilçe ve eczane bazında yapılan çekilişle sıralama oluşturulmuştur (EK-1). Kura da belirlenen "N" harfi ile başlayan ilçemiz olmadığından ondan sonra gelen "P" harfi ile başlayan PENDİK ilçesi başlangıç ilçe olarak sisteme tanıtılmıştır.

 

Pendik ilçesinde de Eczane adlarına göre "N" harfi ile başlayan eczaneden başlayarak sıralama oluşturulmuştur.

 

Yönetim kurulumuz tarafından tüm bölgeler taranarak daha önce uyguladığımız reçete dağıtım sistemi dahilindeki işyeri, nöbet, il bazındaki bölge tanımları TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine uygun olarak tek bölgeye dönüştürülmüştür (ilçe bazında). Bölgelerdeki reçete gruplarının hacmi ve eczane dağılımları göz önüne alınarak bölge limitleri belirlenmiştir (EK-2).

 

İşyerlerinin yoğun olarak bulunduğu çevrelerdeki eczaneler için (havaalanı, iş merkezleri, iş siteleri, fabrika çevresi, vs.) ilçe bazlı bölgelerinden ayrı olarak farklı üst limitlerde 3 ayrı işyeri bölgesi tanımlanmıştır. Bu uygulama ile olası hasta mağduriyetlerinin önlenmesi hedeflenmiştir. Bu grup eczanelerimize işyeri reçeteleri ile dağıtım limitlerini doldurdukları için ayrıca sıralı sistemden reçete dağıtımı yapılmaması ile ilgili yönetim kurulu kararı aktarılacaktır. Bu grup meslektaşlarımız yazılı bildirimde bulunmaları durumunda bulundukları ilçe limitine dönmek kaydı ile özel tanımlı işyeri bölgesinden çıkarılabileceklerdir.

 

İstanbul ve Yalova illerinde faaliyet gösteren meslektaşlarımız eczanelerine ulaşan döngü esasına göre sıralı dağıtılan, diyaliz, organ nakli, kan ürünü ve faktör reçetelerini Oda Merkezimiz veya Reçete Dağıtım Bürolarımıza yönlendireceklerdir. Aylık bölgesel üst limitli sistem dahilinde dağıtılan reçeteleri ise TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine kayıt ederek bölgelerine tanımlanan üst limit dahilinde karşılayacak, limitleri dolduğunda reçete sahiplerini TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemi üzerinden görebilecekleri limiti dolmayan en yakın eczaneye yönlendireceklerdir (EK-3).

 

Aynı reçetede dağıtımı yapılan 2 farklı reçete grubuna ait ilaç varsa, öncelikli olarak döngü esasına göre sıralı dağıtılacak ilaç üzerinden işlem yapılır. Örneğin: Yurtdışı SGK'lı bir hastaya ait bir kan ürünü ilacı dağıtımında işlem kan ürünü reçete dağıtım sistemi üzerinden yürür. Eğer 2 farklı dağıtımı yapılan reçete grubunun ikisi de üst limitli dağıtıma ait ilaçlar içeriyorsa istenilen reçete grubu üzerinden kayıt yapılabilir.

 

MEDULA Reçete Provizyon Sistemine girilen dağıtım kapsamındaki reçeteler en geç 4 iş günü içerisinde TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine girilmelidir.

 

Döngü esasına göre sıralı dağıtılacak reçete grupları kapsamındaki ilaçların (EK-4) başka bir hastalık tedavisinde kullanıldığı durumlarda dağıtım sistemi dışında kabul edilir. Örneğin Organ nakli listesinde bulunan bir ilaç Behçet hastalığı tedavisinde kullanılıyorsa dağıtım sistemine dahil edilmez. Bu ilacın reçete dağıtım sistemi dahilinde işlem görebilmesi için organ nakli raporu aranır.

 

Odamızın İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri Hastaneleri ile yatan hasta reçeteleri dağıtım protokolü bulunduğundan, bu birimlerin döngü esasına göre sıralı dağıtımına kayıtlı eczaneler SGK Medula Reçete Provizyon sistemi üzerinden yapılan girişlerde "Reçete alt türü'' bölümünü "Yatan Reçetesi" olarak seçip, "Sıralı Dağıtım Reçetesi" kutucuğu işaretlenecektir. Diğer hastanelerden çıkan yatan hasta reçetelerin sıralı dağıtım kapsamında olmadığından, "Sıralı Dağıtım Reçetesi" kutucuğu işaretlenmemelidir (EK-5).

 

Reçete dağıtım sistemi reçete gruplarına ait ilaç içeren ancak yatan hasta reçeteleri dağıtım protokolü bulunmayan hastanelerden çıkan (Çapa ve Cerrahpaşa haricinde kalan hastaneler) yatan hasta reçetelerinin Medula Reçete Provizyon Sistemine kaydında "Sıralı dağıtım reçetesi" kutucuğu işaretlemelidir. Örneğin: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinden çıkan bir yatan hasta reçetesinde oral beslenme solüsyonu varsa, "Sıralı Dağıtım Reçetesi" kutucuğu işaretlenerek reçete karşılanacak ve TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemine "Oral beslenme reçetesi" olarak girişi yapılacaktır.

 

2012 Yılı SGK İlaç Alım Protokolü eki EK-4'ün 15. maddesinde tanımlı reçete gruplarının reçete kayıt işlemlerinde; reçete tarihi 31 Mayıs 2012 ve öncesi reçetelerde İstanbul Eczacı Odası Reçete Kayıt Sistemi, 1 Haziran 2012 ve sonrası için Türk Eczacıları Birliği TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemi kullanılacaktır.

 

Dağıtım sistemi nedeniyle oluşan giderleri karşılamak amacıyla, döngü esasına göre sıralı dağıtılacak reçete gruplarına ait reçetelerden ilaçların kamu fiyatı üzerinden %1 oranında katılım payı alınacaktır. Aylık bölgesel üst limitli sistem dahilinde karşılanan reçetelerden ise katılım payı alınmayacaktır.

 

Döngü esasına göre sıralı dağıtılacak reçete gruplarına ait reçete onayları, her bir reçete arkasına odamız personeli tarafından ayrı ayrı, aylık bölgesel üst limitli sistem dahilinde dağıtılacak reçete gruplarında ise TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sisteminden alınacak liste üzerinden yapılacaktır.

 

Meslektaşlarımıza, yeni Reçete dağıtım sistemi işleyişi ile ilgili 2012 Yılı SGK İlaç Alım Protokolünün başta 3.7. maddesini ve protokol eki EK-4'te yer alan maddeleri titizlikle incelenmelerini, işleyiş ve uygulamalar ile ilgili olarak da aşağıda belirttiğimiz telefon ve fax numaralarından ilgili birimlerimize ulaşabileceklerini önemle hatırlatıyoruz.

 

Kan ürünü ve faktör reçeteleri için: Tel: 0 212 211 47 32 - Fax: 0 212 217 61 22

Diyaliz reçeteleri için: Tel: 0 212 216 24 03 - Fax: 0 212 211 61 88

Organ nakli reçeteleri için: Tel: 0 212 216 24 07 - Fax: 0 212 211 61 88

 

EK-1 : Beyoğlu 37. Noteri huzurunda gerçekleştirilen düzenleme şeklinde çekiliş tutanağı

EK-2 : Bölge limitleri

EK-3 : TEB Farmainbox Reçete Tevzi Sistemi üzerinden limiti dolmayan en yakın eczanenin seçimi

EK-4 : Döngü esasına göre sıralı dağıtılacak reçete gruplarına ait ilaçlar

EK-5 : Yatan hasta reçetelerinde Medula Reçete Provizyon Sistemine girişlerÖmer Faruk VAROL tarafından yazılan bu haber, 5168 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.O. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]