Yarın Sabah Eczacıların öz sermayeleri yüzde 20 azalacak

Yarın Sabah Eczacıların öz sermayeleri yüzde 20 azalacak

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığının ilaç fiyatlarındaki düzenlemesiyle ilgili, ''18 Kasım sabahı eczanesini açan üye meslektaşlarımızın öz sermayeleri yüzde 20 azalmış olacak'' dedi.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, ''Beşeri İlaçların Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar''ın 10 Kasımda Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile yaklaşık 4 bin kalem ilaçta indirime gidildiğini anımsattı.
    

Kararnamede, ''18 Kasıma kadar mal alım bildirimi yaparak stoklarını ilaç takip sistemine bildiren eczanelerin stok zararlarının firmalar tarafından karşılanacağı''nın öngörüldüğünü hatırlatan Saydan, ancak bir çok ilaç firmasını temsilen yapılan açıklamada, ''Bu hükmün hukuki temelinin bulunmadığı, bağlayıcı olmadığı ve eczanelere ve/veya ecza depolarına ilaç firmalarına karşı bu yönde bir talep yöneltme imkanı vermeyeceği''nin dile getirildiğini öne sürdü.
    

Bu açıklamayı kınayan ve ''kabul etmelerinin mümkün olmadığını'' kaydeden Saydan, ''Bu fiyat düşüşlerinden eczanelerimiz en az yüzde 20 oranında raflarında olan ilaçlarda zarar edecektir. Bizlerin zararı çok fazladır ve KHK ile siyasi irade işin vahametini görerek, zararın karşılanma şartını koymuştur'' görüşünü dile getirdi.
    

Yasaların herkesi bağladığını vurgulayan Saydan, ''18 Kasım sabahı eczanesini açan üye meslektaşlarımızın öz sermayeleri yüzde 20 azalmış olacak ama 7 gün 24 saat hasta vatandaşlarının ilaçlarını verecekler, vermeye devam edeceklerdir'' ifadesini kullandı.
    

Saydan, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ''Gerekeni yapmaları ve ülkenin eczanelerini korumaları'' çağrısında bulundu.
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1473 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.023 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]