17/Kasım/2011 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Eczacı Hastaneye 5 Milyon TL Tasarruf Yaptırdı

Eczacı Hastaneye 5 Milyon TL Tasarruf Yaptırdı

2010 yılında 333 TL olan yatan hasta başına düşen ilaç tüketimi 140 TL'ye 400 TL olan yatan hasta başına medikal malzeme tüketimi ise 215 TL'ye düşürüldü

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilaç ve medikal malzeme tüketimini düşürmek için yapılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Hastanede bir önceki yıla göre ilaç ihale miktarı, ilaç tüketimi ve medikal tüketimi yüzde 50 ve üzerinde azaltılarak, kurumda yaklaşık 5 milyon TL tasarruf sağlandı.

 

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından ekim ayında Afyonkarahisar’da düzenlenen “Stok Yönetimi ve Mali Analiz” konulu eğitimde, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Ecz. Fatma Eşkin, kendi hastanesinde yaşadıkları deneyimden yola çıkarak “İlaç Tüketimlerinin Kontrol Altına Alınması” konulu bir sunum yaptı. Eşkin, 2010 yılı stok analiz raporunda eşdeğer kurum karşılaştırmasında Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yatan hasta başına düşen ilaç ve medikal malzeme tüketiminin yüksek bulunduğunu kaydetti.

 

Bu oranı düşürmek için yapılan çalışmaları anlatan Eşkin, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’ne göre günübirlik tedavi kapsamına giren ilaçların hastane tarafından karşılanma zorunluluğu olmaması göz önüne alınarak hekimler ile beraber çalışma yapıldığını, özellikle kemoterapi tedavi ilaçlarından kurum iskontosu uygulanmadığı için faturalandırmada zarar edilen muadilsiz ve pahalı ilaçların tespit edildiğini ve alım miktarlarının değerlendirildiğini dile getirdi.

 

Eşkin, hastanelerinde yeni kurulan Nutrisyon Komitesi’nin hastanede kullanım ihtiyacı ve maliyeti göz önüne alınarak “Enteral-Parenteral Nutrisyon Şartnamesi” hazırlama çalışmaları başlatıldığını anlattı. J ATC grubu sistemik antiinfektif ilaçlar için her ay düzenli olarak toplanan Enfeksiyon Kontrol Komisyonu (EKK) tarafından üç aylık antibiyotik tüketiminin servis bazında incelendiğini ifade eden Eşkin, “Komisyon kararı gereği; gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmek için yatan hasta enfeksiyon konsültasyonları maksimal 10 günde bir  otomasyon üzerinden yenilenmekte ve kontrolleri yapılmaktadır. Konsültasyonlarda SUT hükümleri doğrultusunda antibiyogram sonuçlarına göre duyarlı olan en düşük maliyete sahip antibiyotik seçimi için günlük tedavi maliyet hesabı EKK’ye sunulmuştur” dedi.

 

Sağlık personeline eğitim verilecek

Ecz. Fatma Eşkin, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hasta Güvenliği Komisyonu bünyesinde Akılcı İlaç Kullanımı Ekibi oluşturulduğunu, 2012 yılı için öncelikli olarak  hastanede gereksiz antibiyotik kullanımının azaltılmasına yönelik EKK ile birlikte yapılabileceklerin tartışıldığını belirtti. Sistemik antiinfektifler başta olmak üzere sağlık personeline akılcı ilaç kullanımı ile ilgili  eğitimlerin planlandığını dile getiren Eşkin, hekimlerin akılcı ilaç kullanımı konusundaki yaklaşımlarını ve bilgi düzeylerini değerlendirmek için anket düzenlenmesinin planlandığını söyledi.

 

Eşkin, “Yatan hasta başına düşen ilaç tüketimini azaltmak için dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise hasta tedavileri için günlük verilen ilaçlarda ex olma, tedavinin stoplanması, taburcu gibi nedenlerle servislerde biriken ilaçlar için, ilaç iade formu ile ilgili hasta hesabından düşülerek stoklara geri döndürülmesidir” dedi.

 

Harcamalar yarı yarıya azaldı

Eşkin, yapılan tasarruf önlemleriyle 2010 yılında 333 TL olan yatan hasta başına düşen ilaç tüketiminin, 2011 yılının ilk sekiz ayında 140 TL’ye, 2010 yılında 400 TL olan yatan hasta başına medikal malzeme tüketiminin de 2011 yılının ilk sekiz ayında 215 TL’ye düştüğünü kaydetti.

 

Eşkin, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinin toplam borç ihalesinin 2010 yılına göre yüzde 52, yatan hasta başına düşen ilaç tüketiminin yüzde 58, yatan hasta başına düşen medikal malzeme tüketiminin ise yüzde 47 oranında azaldığını, kurumda yaklaşık 5 milyon TL tasarruf sağlandığını vurguladı.

 
 
 
MediMagazin
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1437 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.016 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]