26/Ekim/2011 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Eczacılardan eş değer ilaç önerisi

Eczacılardan eş değer ilaç önerisi

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, sağlık sektöründe artan ilaç harcamalarının azaltılması için eş değer ilaç uygulamasının teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 

Türkiye’de sağlık alanındaki en büyük harcama kalemleri arasında ilaç fiyatlarının başı çektiğini söyleyen Oda Başkanı Öztürk, ilaç fiyatlarını kontrol edebilmenin ve aşağı çekebilmenin en kısa ve etkili yolunun ise serbest rekabet şartlarının oluşturulması ve teşvik edilmesi ile mümkün olacağına değindi.

Türkiye’ye yurt dışından giren veya Türkiye’de üretilmesine rağmen rekabet edecek üreticilerin bulunmaması nedeniyle fiyatları artan ilaçlarda eş değer uygulamasının fiyat adaletsizliğini dizginleyeceğine dikkat çeken Öztürk, “Sağlık giderlerindeki artış mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumunun mali yapısının güçlü olması ile ancak daha iyi hizmet almamız mümkündür. İlaçlar, Sağlık Bakanlığınca kalite, etkililik ve güvenilirlikleri açısından değerlendirildikten sonra ruhsat verilmekte ve satışa sunulduktan sonra da kalite denetimleri yapılmaktadır. Eş değer ilaç, özgün ilaçla aynı etken maddeyi aynı miktarda içeren, aynı özelliklere sahip ve uygulandığında hastada aynı tedavi edici özellikler gösterdiği biyo-eş değerlik çalışmalarıyla kanıtlanmış ilaçlardır. Sağlık Bakanlığı, 2002 yılından bu yana biyo-eş değerliğini kanıtlamamış hiçbir ilaca ruhsat vermemekte ve bu tarihten önce ruhsat almış ve ancak eş değerlik çalışmaları yaptırılmayan ilaçların da satışına izin vermemektedir” dedi.

Biyo-eş değer olduğu çalışmalarla kanıtlanmış ilaçların, özgün ilaçlara göre daha etkisiz oldukları yönündeki inanışların bilimsel açıdan hiçbir geçerliliği bulunmadığına vurgu yapan Öztürk, “Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü, eş değer ilaçlar verildiğinde sanki ilaç yanlışmış gibi bir yanılgıya düşmektedir. İlaç harcamalarının azaltılması konusunda öncelikle eş değer ilaçlarla ilgili halkın bilgilendirilmesi için doktor ve eczacılarımıza büyük görevler düşmektedir. Halkımızın eczacılarımıza güvenerek aldıkları ilaçların tam eş değer olmadan verilmeyeceği hatta verilemeyeceği noktasında inançları tam olmalıdır. Çünkü; alternatifi olmayan hiçbir ilacın fiyatını denetim altına almak mümkün olamaz. Aksi durumda kaybeden hepimiz olacağız” diye konuştu.

Medimagazin
 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1775 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]