18/Aralık/2011 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Reçete başına 4 ilaç sınırı yasayla geliyor

Reçete başına 4 ilaç sınırı yasayla geliyor

Reçete başına 4 ilaç sınırı yasayla geliyor Danıştay 10. Dairesi'nin Türk Tabipleri Birliği'nin başvurusu üzerine nisan ayında verdiği kararla SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan "istisnai durumlar hariç

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

SGK'nın artan ilaç harcamalarını frenlemek amacıyla katkı payları artırılırken, ilaçta tane ile satış için de hazırlık yapılıyor. Danıştay'ın iptal ettiği reçete başına 4 ilaç sınırlaması ise bu kez yasayla sağlama alınacak 

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) gereksiz ilaç tüketimini azaltmak amacıyla bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tane ile ilaç satışına hazırlanıyor. 2012 içinde başlanması öngörülen sisteme göre, ilaç eczanelere artık ambalajda değil kavanozda gelecek. Hastanın tedavisi için 5 hap gerekiyorsa 5 hap, 10 hap gerekiyorsa 10 hap sayıyla verilecek. 

Bu uygulama ile SGK gereksiz ilaç tüketimini de azaltma peşinde. Normalde hasta tedavi süresince sadece 30 hap kullanacaksa, bir ilaç kutusunda 20 hap olduğu için iki kutu ilaç parası ödenmek zorunda kalmıyor ve artan 10 hap ya çöpe gidiyor, ya da ecza dolaplarında bekliyor. 

Yeni sistemde ilaç eczanelere kavanozlarda gelecek. Doktor bir tedavi için sadece on adet hap kullanılmasını istediyse eczacı hastaya hapı sayıyla verecek.

TEKNOLOJİ HAZIR DEĞİL 
Bu uygulamayı hemen başlatamadıklarmı, çünkü sektörün henüz teknolojik olarak hazır olmadığını belirten SGK yetkilileri, hazırlıkların tamamlanmasının ardından uygulamaya başlanacağını ifade etti.

'SGK bütçesi ilaç nedeniyle aşılmıyor'

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Başkanı Nezih Barut, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) bütçe detaylarını göremediklerini belirterek, "Eczaneye verdiğimiz ilacın değerini biliyoruz. SGK'nın bütçe aşımına ilaç neden olmuş olamaz. Ama fatura bize kesiliyor" dedi. "Türkiye İlaç Endüstrisinin Küreselleşmesi için Devletle Ortak Yol Haritası" raporunun açıklandığı toplantıda Habertürk'e konuşan Barut, 350 ilaçta kalkan iskontolarla ilgili olarak şunları söyledi: "Bu 350 ilacın sahibi şirketler, iskontolu fiyattan satamayacaklarmı belirterek Çalışma Bakanlığı'na başvurdu. Depolardaki ilaçlar bittiğinde başka ilaçların da yokluğu çekilebilir." 

 

Reçete başına 4 ilaç sınırı yasayla geliyor

Danıştay 10. Dairesi'nin Türk Tabipleri Birliği'nin başvurusu üzerine nisan ayında verdiği kararla SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan "istisnai durumlar hariç bir reçetede en fazla 4 kalem ilaç yazılır ve her kalem ilaçtan bir kutunun bedeli ödenir" hükmünü iptal etmesinin ardından reçete başına 4 ilaç sınırı bu kez yasayla geliyor.

Reçete katılım payı olarak adlandırılan sistemle bir reçeteye yazılan ilaç sayısına göre taksimetre gibi artan 3+1 formülüyle katılım payı alınmasına ilişkin düzenleme kanun tasarısı olarak TBMM'nin gündeminde yer alıyor. Aynı tasarıyla en çok reçete yazan doktorlar arasında yer alan aile hekimlerinin gerçekleştireceği muayenelerde de katılım payı öngörülüyor. Bu tedbirlerin de yetersiz kalacağı öngörüsü üzerine reçete başına 4 ilaç sınırlaması bu kez tebliğ yerine yasa ile yapılacak. Yasalarla ilgili iptal kararı Anayasa Mahkemesi tarafından verildiğinden Danıştay'ın yeniden iptali önlenecek.

 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 2113 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]