24/Aralık/2015, 18:45 - Anasayfa // İ.E.T.D. Duyuru Haberi yazdır

İSTANBUL ECZACI ODASI AÇIKLAMASI

İSTANBUL ECZACI ODASI AÇIKLAMASI

ARTIK YETER!

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +
Dün gece Kağıthane bölgesindeki nöbetçi eczanede, reçetesiz olarak antibiyotik satın almak isteyen bir şahıs, olumsuz cevap alması neticesinde tehditler ve hakaretler savurmuş, olay esnasında eczanede bulunan diğer hastaların ve bir sivil polisin müdahalesiyle eczaneden çıkartılmıştır. Daha sonra yakınlardaki bir lokantadan döner bıçağı alarak geri gelen şahıs, eczanenin kapısını kırarak içeri girmiş ve biri sivil polis olmak üzere iki hastayı yaralamıştır. Söz konusu sivil polisin havaya ateş açması sonucunda eczaneyi terk ederek olay yerinden uzaklaşan şahıs, kaçmak isterken yaralı olarak yakalanmıştır.


Şüphesiz ki bu korkunç saldırı; ne bir ilktir ne de münferit bir olay...

Bu saldırı; son yıllarda giderek artan ve bir türlü gerekli önlemlerle önü alınmayan "sağlıkta şiddet" gerçeğinin ta kendisidir.

Bu saldırı; bir kamu görevi olarak yerine getirdiğimiz nöbet hizmeti esnasında, yetersiz güvenlik önlemleri sebebiyle çaresiz bırakılmamızın bir sonucudur.

Bu saldırı; akılcı antibiyotik kullanımını sadece eczacıya yasak koymak olarak gören, reçetesiz ilacın eczacının tercihi değil, bu ülkenin bir gerçeği olduğunu görmezden gelen, hekime ulaşmanın önündeki katkı payı ödemeleri gibi onlarca engeli kaldırmadan, uygulamayı halkımıza doğru dürüst anlatma gereği bile duymadan, ben dedim oldu mantığıyla, sahadan bihaber olarak oturdukları koltuklardan fermanlar savuran zihniyetin eseri ve suçudur.

Biz eczacılar olarak; bugün Kağıthane'de, dün Maltepe'de, Avcılar'da ve daha bir çok bölgede yaşanan benzer olaylardan ciddi bir endişe duyuyoruz.

Sağlıkta dönüşüm politikalarının bedelini yıllardır emekleri ve sermayeleri ile ödeyen bir meslek grubu olarak, bir de canımızla bedel ödemek istemiyor ve tüm yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz:

  • Acilen nöbetlerimiz esnasındaki güvenlik sorunlarımızı çözün.
  • Hastalarımızla bizleri karşı karşıya getiren ve sahada uygulanması mümkün olmayan yasaklarınızı gözden geçirin.
  • Sağlıkta şiddete daha fazla kurban vermeden, gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirin.

 

Bu korkunç saldırıya maruz kalan meslektaşımıza ve yaralanan hastalarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve olayın yaşandığı andan itibaren konuyu dikkatle takip ettiğimizi, bundan sonraki hukuki ve idari sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağımızı tüm eczacı kamuoyuyla ilanen paylaşıyoruz.

Ödediğimiz bedel ARTIK YETER...

 

 

Yapılan basın açıklamasının tam metni için tıklayınız.İSTANBUL ECZACI ODASI

 
administrator tarafından yazılan bu haber, 1383 defa okunmuştur.


Etiketler : İEO, İETD, ECZANE, SALDIRI, AÇIKLAMA,

YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.016 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]