27/Haziran/2015, 14:20 - Anasayfa // İ.E.T.D. Duyuru Haberi yazdır

İSTANBUL ECZACI ODASI YÖNETİMİNİ ZİYARET

İSTANBUL ECZACI ODASI YÖNETİMİNİ ZİYARET

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyon Başkanımız Erkan Ersan, İstanbul Eczacılar Odası Yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyon Başkanımız Erkan Ersan, İstanbul Eczacılar Odası Yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirdi. 23 Haziran 2015 Salı günü gerçekleşen görüşmede İstanbul Eczacılar Kooperatifi ve Eczacı Odası çalışanlarının örgütlü olduğu, Sosyal-İş Sendikası'nın İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan da bulundu.
Ziyaret sırasında önce İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Levent Alemdar, ardından da İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör ile Görüşmeler gerçekleştirildi.

Görüşmenin ana konusunu Eczane Teknisyenlerinin temel sorunlarından olan çalışma saatlerinin uzunluğu, nöbetler, Cumartesi çalışmaları ve tüm bunlar nedeniyle ortaya çıkan fazla mesai ücretleri  ve aynı zamanda Eczane Teknisyenlerinin Sertifikalandırılmalarında yaşanan mağduriyetler konuları oluşturdu.

Federasyon Başkanımız, ülke genelinde birçok ilde eczanelerin çalışma saatlerinin ve nöbet sistemlerinin teknisyenlerin mağduriyetlerini biraz olsun azaltacak şekilde düzeltildiğini belirterek, İstanbul ve bazı büyük kentlerde eczane teknisyenlerinin, diğer illerdeki eczane teknisyenlerinden çok daha zor koşullarda çalıştığını vurguladı.

İstanbul’un ülkemizin diğer illerine göre daha pahalı bir şehir olması, işe gidip gelmelerde hem mesafelerin uzunluğu hem de trafik sorunu yüzünden çalışma saatlerinin yarattığı mağduriyetlerin katlanarak büyüdüğünü ifade etti. Bu olumsuz tabloya ücretlerin yetersizliği de eklendiğinde Eczane Teknisyenlerinin içinde bulunduğu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Federasyon Başkanımız ayrıca, Eczane teknisyenlerinin Eczacılık sektörünün üvey evlatları olarak görülmesine son verilmesi gerektiğini ifade ederek, Marmara Eczane Teknisyeni Dernekleri Federasyonu olarak meslektaşlarımızın haklarını korumak için, Eczacılarımızla ve Eczacı Odalarımızla iletişim halinde olmaya çok önem verdiklerini, sorunların çözümü için her platformda hukuki ve meşru yolları sonuna kadar kullanılacağını belirtti.
Genel Sekreter Levent Alemdar ise Federasyon Başkanımızın sıraladığı sorunlar konusundaki tespitlere katıldığını, çözüm için konuyla ilgili tüm kurumsal tarafların ortak çalışma yürütmeleri gerektiğini belirtti.

Eczanelerin tarihlerindeki en kötü dönemini yaşadığını belirten Alemdar, Eczacıların da  zor durumda olduklarını, birçok meslektaşlarının ağır sıkıntılar altında eczanelerini açık tutmak için çabaladıklarını vurguladı. Eczane teknisyenleri ile eczacılar arasında çalışma ilişkilerinden kaynaklanan sorunlarını anlaşmazlıkların ve davaların giderek arttığını ifade eden Alemdar, eczacıların öğrencilik yıllarında eczanelerin ticaret hukuku, çalışma ilişkileri, ticari faaliyet gibi  alanlarda gerekli bilgi ve donanımdan mahrum yetişmiş bir şekilde eczane açtıklarını ve bu nedenle de birçok sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Eczane Teknisyenleri ile Eczacılar arasında çalışma ilişkileri konusunda yaşanan temel sorunun eczanelerin açık kalma süreleri ile İş yasasının belirlediği çalışma süreleri konusundaki uyumsuzluktan kaynaklandığını belirtti.

İstanbul'daki eczanelerin çalışma şekillerinin ve ticari ortamlarının diğer şehirlerindekinden çok farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirten Alemdar, Hastane ve Aile Sağlık Merkezleri çevresindeki eczanelerin, AVM' lerdeki ve merkezi çarşı eczanelerinin ve semt eczanelerinin çalışma saatleri, çalışma günleri ve nöbet sistemi konularındaki hassasiyetlerinin birbirinden tamamen farklı olduğunu vurguladı. Söz konusu farklı hassasiyetlerin tek bir yasal düzenleme, yönetmelik veya genelge ile ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını, tarafların uygun bulacağı bir çözümün hayata geçirilmesinin zor fakat zorunlu olduğunu belirtti.

Bu nedenle, Eczane Teknisyenleri ile Eczacı Odasının ve bu alandaki çalışanları örgütleyen Sosyal-İş Sendikasının bundan sonra da görüşmeler ve ortak çalışmalar yapmasının yararlı olabileceğini belirtti.

Daha sonra İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör ile görüşmeye geçildi. Bu görüşmede ise, Federasyon Başkanımız, Federasyonumuz hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak, hem Eczacı Odası yönetimi ile hem tanışmak hem de Eczane Teknisyenlerinin çözüm bekleyen acil sorunları konusunda bilgi aktarmak ve görüş alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti. İstanbul Eczacı odasının Eczane Teknisyenlerinin sorunlarının çözülmesi konusunu öncelikli gündemine almasını istedi. Marmara Federasyonunun meslektaşlarının haklarını korumak için hem Sosyal-İş Sendikası Hem de İstanbul Eczacılar odası ile ortak çalışmalar yapmak ve çözümler üretmek kararlılığında olduğunu söyledi.

Ardından söz alan Oda Başkanı ise, Federasyon başkanımızın anlattıklarına hak vererek, tek taraflı üretilen çözüm önerilerinin sorunları ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini, tarafların birbirlerinin kaygılarına ve sorunlarına dostane bir biçimde kulak vermeleri gerektiğini belirtti. Aksi taktirde biriken sorunların sistemi önemli oranda işlemez hale getirecek tıkanıklıkların yaşanabileceğini, hukuki ve fiili anlaşmazlıkların azalmasının mümkün olmadığını belirtti.

Bunun için, öncelikli konulardan birinin Eczane Teknisyenlerinin örgütsel dağınıklıklarından kurtulmaları gerektiğini, daha kapsayıcı ve işlevli bir yapı içinde örgütlenerek ciddi bir kurumsal muhatap halinde karşılarına çıkmaları gerektiğini, bu yapının da ancak bir sendikal yapı olabileceğini belirtti.

İstanbul Eczacılar Odasının Eczane Teknisyenliği mesleğinin sorunlarının çözümü için katkı vermeye hazır olduğunu, bunun için eczane teknisyenleri ve sendika ile çözüm arama çabalarına katkı verebileceğini belirtti.

Daha sonra söz alan Sosyal İş Sendikası İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan ise, Sosyal-İş'in Eczane teknisyenlerinin sorunlarının her platformda dile getirilmesi, çözüm yollarının tartışılması ve hayata geçirilmesi konusunda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Son olarak söz alan Semih Güngör, ziyaretten çok memnun kaldıklarını, görüşmelerde alınacak kararların somutlaştırılabilmesi için önümüzdeki dönemde daha yoğun toplantılar yapılmasını arzuladıklarını dile getirdiler
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 2039 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]