12/Aralık/2013, 17:11 - Anasayfa // İ.E.T.D. Duyuru Haberi yazdır

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Sahte İlaç Basın Açıklaması

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Sahte İlaç Basın Açıklaması

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sahte ilaca karşı vatandaşların ilaçları mutlaka eczaneden alması gerektiğini ifade ederek, eczanelerde sahte ilacın olmayacağını söyledi.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Bakanlık ilaç fiyatını güncellemeli

“Sahte İlaç Almak İstemiyorsan, Eczaneden Al”

TEİS Genel Başkanı Saydan:

”Vatandaşlar ilaçları eczaneden almalı, eczanelerde sahte ilaç olmaz”

”Yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilaç piyasadan çekilmeye başladı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sahte ilaca karşı vatandaşların ilaçları mutlaka eczaneden alması gerektiğini ifade ederek, eczanelerde sahte ilacın olmayacağını söyledi.

Saydan, yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilacın piyasadan çekilmeye başlandığını, bunu fırsata çevirenlerin de merdiven altında üretim yaparak, eczane dışında ilaç satmaya başladığını belirtti.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, sahte ilaç operasyonunda Türkiye’de bulunması zor olan kanser ilaçlarının sahtelerinin yakalanmasına ilişkin, vatandaşların ilaçları eczaneden alması uyarısında bulundu.

TEİS olarak, merdiven altı üretilen sahte ilaçların piyasaya kontrolsüzce sürülmesinden şikayetçi olduklarını belirten Saydan, “Eczanelerde sahte ilaç satılmaz” dedi.

“İLAÇLARIN BULUNABİLİR OLMASI ÖNEMLİ”

Türkiye’nin eczacıları olarak ilaç fiyatlarının uygun fiyatta olmasının tercihleri ve arzuları olduğunu ifade eden Saydan, ama ilaçların bulunabilir olmasının her şeyden önemli olduğunu vurguladı.

Saydan, “Defalarca belirttiğimiz gibi ilacın fiyatını olabileceğinden de ucuzlatınca bu tip olaylarla karşılaşma oranımız artacak, halk sağlığı telafi edilemez zararlara uğrayacaktır. Yanlış fiyatlandırma politikası yüzünden birçok ilaç piyasadan çekilmeye başlandı. Durum böyle olunca bunu fırsata çevirenler bulunmayan ilaçları merdiven altında üreterek çeşitli şekillerde eczane dışında satmaya başladılar. Çaresiz kalan hastalar da, sağlıklarını doğrudan tehdit eden bu yöntemle ilaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“İLAÇTA SAHTECİLİĞİ DÜŞÜNMEK BİLE RAHATSIZ EDİCİ”

İlaçta sahteciliği düşünmenin bile insanı rahatsız ettiğini belirten Saydan, “Çünkü doğrudan insan sağlığıyla ilgili bir konu olduğu için bunu yapanları cinayetle suçlamak bile çok ağır bir yaklaşım olmayacaktır” dedi.

Türkiye’nin tek sağlık otoritesinin Sağlık Bakanlığı  olduğuna işaret eden Saydan, bir ürüne ilaç şekli (kapsül, draje, ampul, şurup) verilmişse üretim ve satış için izin alınacağı yerin Sağlık Bakanlığı, vatandaşa satılacağı yerin de eczaneler olduğunu kaydetti. Sahte ilaçların kullanılmasının, farklı hastalıklara yol açması ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlar yarattığına işaret eden Saydan, şöyle devam etti:

“Bazı sahte ilaçlarda toksik maddeler bulunmaktadır. Bu toksik maddeler sahte ilaç üreticisinin ilaçlardaki tadı da taklit ederek gerçekmiş havası vermeye çalışmasından kaynaklanmaktadır. Global sağlık otoriteleri dünyada sahte ilaçların sebep olduğu birçok ölüm ve hastalık vakası olduğunu belirtmektedir. Halk sağlığı çok önemli bir konudur. İlaç ise halk sağlığı açısından olmazsa olmaz bir üründür. Bir hasta olarak ülkenin en güzel hastanelerine gidip, en iyi doktorlarına muayene olabilirsiniz. Ama tedavi olmak için ilaç kullanmak zorundasınız.”

“BAKANLIK İLAÇ FİYAT DÖVİZ KURUNU BİR AN ÖNCE GÜNCELLENMELİ”

Vatandaşların sahte ilaç konusunda daha dikkatli olması ve ilaçlarını mutlaka eczanelerden alması gerektiğini belirten Saydan, Sağlık Bakanlığının da ilaç fiyat döviz kurunu bir an önce güncelleyerek ilaçları bulunabilir ve ulaşılabilir hale getirmesi gerektiğini vurguladı.

Anadolu Ajansı/Zeynep Akyıl
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1434 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]