18/Kasım/2013, 10:13 - Anasayfa // İ.E.T.D. Duyuru Haberi yazdır

Eczane Teknisyenleri Örgütleniyor!

Eczane Teknisyenleri Örgütleniyor!

Türkiye'de 90 bine yakın Eczane Teknisyeni, çalışma hayatındaki sıkıntılar için çözümü sendikalaşmakta buldu.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

ECZANE TEKNİSYENLERİ SOSYAL-İŞ’TE ÖRGÜTLENİYOR

Derneğimizin  bir süredir yürüttüğü çalışmaları ilk meyvelerini verdi.17 Kasım 2013 tarihinde Sosyal-İş Sendikası İstanbul Şubesi'nde gerçekleştirilen bir törenle, sendikalaşma çalışmamızı başlatmış bulunuyoruz.

Törene Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, Genel Sekreteri Celal Uyar, İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ağuş, Şube Sekreteri Mahsun Turan ileMarmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Erkan Ersan, İETD Başkanı Mahir Bayrak, İETD Başkan Yardımcısı Önder Doğanay ve İETD Kurucusu ve onursal Başkanı Niyazi Genç, İstanbul Eczane Kooperatifi (İSKOOP) işyeri sendika temsilcileri, derneğimizin  kurucuları ve üyelerimiz katıldı.
 

Törende konuşan Metin Ebetürk, eczane sektörü ve eczane teknisyenlerine yönelik çalışmanın son birkaç yıldır sabırla sürdürüldüğünü ifade ederek “Sosyal-İş Sendikası olarak Türkiye'deki eczacılık sektörünü, eczacısıyla, eczacı kooperatifleriyle ve eczanelerde çalışan emekçilerle bir bütün olarak değerlendiriyoruz” dedi.


ECZACILIK SEKTÖRÜ TEKELLERİN KISKACINDA


Eczacılık sektörünün, ilaç firmalarının kar hırsı karşısında eli kolu bağlı olduğunu vurgulayan Ebetürk, eczane teknisyenlerinin sendikalaşmasının eczacılara karşı değil, ilaç tekellerine, yasalara ve yönetmeliklere karşı mücadelenin bir parçası olarak ortaya koyduklarını kaydetti. Ebetürk “Eczacılık sektörünün temel direkleri olan eczane teknisyenleri ve eczacıların birbirilerine daha fazla kenetlenmeleri ve ortak sorunlarına karşı birlikte mücadele etmeleri gerekmektedir. Bu birliktelik, ecacılar ve eczane teknisyenlerinin örgütlü hareket etmeleriyle mümkün olacaktır” şeklinde konuştu. Ebetürk, “Şimdiye kadar eczacı odalarının ve Türk Eczacıları Birliği'nin yürüttüğü mücadelelere örgütsüz şekilde omuz vermeye çalışan eczane teknisyenleri, bu mücadeleye artık sendikalı olarak, örgütlü şekilde katkı sunacaktır.” dedi.


AMACIMIZ HAKLARIMIZI GELİŞTİRMEK


 
Firmaların ve yasal düzenlemelerin kıskacında faaliyetlerini yürüten eczacılık sektöründe, en çok mağdur olan kesimin eczane teknisyenleri olduğunu vurgulayan Ebetürk, “Bu çalışmanın nihai amacı, tüm eczane teknisyenlerinin ekonomik ve sosyal haklarını, eczacıların yerel ve merkezi örgütleriyle birlikte ele alarak çözmek ve güvence altına almaktır” dedi. Bu bağlamda, İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği ile ortak eğitim çalışmaları gerçekleştirileceğini kaydeden Ebetürk, bir protokol imzalayarak, çalışmaların çerçevesinin çizileceğini söyledi. Çalışmaların önce İstanbul'da başlayacağını, adım adım tüm Türkiye'ye yayılacağını anlatan Ebetürk, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.


ONURSAL BAŞKANIMIZ NİYAZİ GENÇ: “SENDİKAYA İHTİYAÇ VAR” 
Metin Ebetürk'ün konuşmasının ardından Derneğimizin Kurucu Başkanı ve Onursal Başkanımız Niyazi Genç söz aldı. Genç, konuşmasına eczane teknisyenlerinin dernekler çatısı altında örgütlenmelerinin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirterek, bu örgütlenmenin artık yeni bir aşamaya geldiğini vurguladı. Sözlerini “İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği, kurulduğu günden bu yana mesleğimizde sayısız ilklere imza atmış bir dernek olarak, yine sorumluluğunu yerine getirmekte, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını ve çözüm yollarını doğru çözümleyerek doğru adımlar atmaya devam etmektedir.” diyerek sürdüren Genç,  “Türkiye’nin dört bir yanında eczane hizmetlerinde çalışan meslektaşlarının, çok önemli sıkıntıları bulunmaktadır. Eczane teknisyenleri ile eczacılar arasında bir işçi-işveren ilişkisi olduğunun bilince çıkarılması gerekir. Eczane teknisyenlerinin, çalışma ilişkilerini düzenleyen mevzuatı ve haklarını bilmediklerinden dolayı birçok hak kaybına uğradıklarını ifade etti. Eczanelerdeki çalışma ortamında eczacıyla eczane teknisyenlerinin yüz yüze ilişkilerinin belirleyici bir etkisinin olduğunu, ancak bu insani ilişkilerin eczane teknisyenlerinin ekonomik ve sosyal haklarının istismar edilmesine yol açmaya çok uygun bir zemin yarattığını ifade etti.
 


Bu nedenle, eczane teknisyenlerinin sendika çatısı altında örgütlenmeye ihtiyaç vardır” şeklinde konuşan Genç, eczane teknisyenlerini Sosyal-İş çatısı altında örgütlenmeye çağırdı. Genç, “Biz burada eczane teknisyenlerinin sendikalaşmasının kapılarını açıyoruz.


Buradan tüm Türkiye’deki eczane teknisyenlerine de çağrıda bulunuyoruz: İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği’nin başlattığı bu çalışma, tüm eczane teknisyenlerinin Sosyal-İş'e üye olma çalışmasının ilk adımıdır. Buradan başlattığımız bu çalışmanın, tüm ülkedeki eczane teknisyenlerine ulaştırılması sorumluluğu sadece Sosyal-İş sendikası ile İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği’nin değil, tüm eczane teknisyenleri derneklerinin ve tek tek tüm eczane teknisyenlerinindir. Çağrımız şudur; örgütsüz kalmayın, bulunduğunuz yerlerdeki eczane teknisyenleri derneklerine ve Sosyal İş Sendikası’na Üye olun”


Genç, eczane teknisyenlerinin örgütlenmesinin yeni bir aşamaya gelerek sendikal örgütlülüğe evrilmesi mücadelesinde büyük emek verildiğini kaydederek “Bu çalışmanın mimarları olan Sosyal-İş Sendikası yöneticileri adına Genel Başkanı Metin Ebetürk’e, İstanbul Şube Sekreteri Mahsun Turan'a, İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Mahir Bayrak ile yönetim kurulu üyelerine, uzun zamandır büyük bir özveriyle bu çalışmayı yürüten İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği’nin Başkan Yardımcısı Önder Doğanay teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.PROTOKOL İMZALANDINiyazi Genç’in konuşmasından sonra, İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği İle Sosyal-İş Sendikası'nın ortaklaşa eğitim ve örgütlenme çalışması yapmasını öngören bir protokol de imzalandı. Protokol İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Mahir Bayrak ve Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk tarafından imzalandı.


Törenin sonunda iki eczane teknisyeni sembolik, e-devlet kapısı üzerinden Sosyal-İş Sendikası’na üyeliklerini gerçekleştirdiler.


 
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 3030 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]