15/Mayıs/2013 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Öksürük şurubu bile reçeteyle satılacak

Öksürük şurubu bile reçeteyle satılacak

Türkiye de artık ağrı kesiciler ve öksürüp şurupları bile reçeteli satılacak. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Vatandaş Muayene param yok.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
           Türkiye’de artık Ağrı kesiciler ve öksürüp şurupları bile reçeteli satılacak. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, “Vatandaş ‘Muayene param yok. Çocuğum grip, ateş düşürücüsünü ver gideyim’ diyor. Bizlerdiyecekmişiz ki ‘olmaz reçeteni alırım.’ Ne yapacağımızı şaşırdık” diye konuştu.TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS),yeni bir kararla ağrı kesiciler, öksürük şuruplarının bile artıkreçeteli satılacağını açıkladı. TEİS Başkanı Nurten Saydan, “Bu eczacıyı da vatandaşı da zora sokacak” dedi. Saydan, 14Mayıs Eczacılık Bayramı öncesinde şunları söyledi:
 
“Sondönemde yaşadığımız diğer sorun reçetesiz ilaç satışıkonusudur. Yetkililer hastaya ilaçların reçete ile verilmesinişart koşuyorlar. Bizler bu ülkenin ilaç uzmanlarıyız , 5 yıllık eğitimimiz var. SGK, muayene ücreti, reçete bedelivatandaşa ağır geliyor. Reçetesi 5 lira, muayene ücreti 50 lira. Vatandaş ‘Param yok. Çocuğum grip, ateş düşürücüsünü ver gideyim’ diyor. Bizler diyecekmişiz ki ‘olmaz reçeteni alırım.’ Ne yapacağımızı şaşırdık.”

NASIL İLAÇ VERECEĞİZ

Doktorun 3 kutu  yazdığını SGK’nın bir kutu ödediğini kaydeden Saydan, “Vatandaş ilacı bitince gelir ikincikutuyu isterse reçeteye yazdırmalarını mı söyleyeceğiz. Şehir değiştirip ilaçlarını evde unutanlar, ilaçlarını kaybedenler, doktor sabah akşam yazdığı halde SGK günde bir tane alacak dediği için ilaç tedavisi yarım 
kalanlar ve daha bir çok örnek var” dedi. Saydan şunları söyledi: 

Hastalar darp edebilir

“Tabi yeşil, kırmızı reçete ile verilmesi gerekli ilaçlarda gerekli ihtimamı gösteriyoruz. Ülkemizin şartları,SGK şartları, doktora ulaşım şartları, muayene ücretlerinin bu kadar yükseldiği bir ortamda hastalarınekonomik imkanları gözönünde bulundurularak çok acil yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir.Yoksa gece yarısı acil sara ilacını almaya gelen hasta tarafından darp edilebiliriz. Eczacılar olarak can güvenliğimiz riske girmiştir. ”
 
 

Meltem ÖZGENÇ / Hürriyet
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 2520 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]