8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyoruz.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

8 Mart 1857’de ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışmak koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polis işçilere saldırdı. Onları fabrikaya kilitlemek istedi ve o sırada çıkan yangında işçiler, fabrika önünde kurulan barikatlar nedeniyle kaçamadı.

Çoğu kadın 129 işçi yanarak can verdi. Cenaze törenine 100 binin üzerinde insan katıldı.


26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın çalışanların anısına 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması önerisini getirdi.


Öneri oybirliğiyle kabul edildi.
 
 
***

8 Mart Cuma günü Dünya Kadınlar günü. 1857 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan kötü olayın üzerinden tam 156 sene geçti. Bu kötü günü unutmamak için dünyanın her yerinde her yıl 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediyor. Bu anlamlı gün ilk olarak 8 Mart 1921 yılında Moskova’da kutlandı ve tüm dünyaya yayıldı.
 
 
İnsan hakları adına kadınların siyasi ve sosyal bilincinin gelişmesine büyük bir katkı sağlayan ve anlam katan bu kutlamalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz Türkiye’de de gerçekleşmektedir.
 
 
İlk zamanlar kapalı kapılar ardında ve küçük bir kitle tarafından kutlanan bu önemli gün artık coşkulu ve kalabalık kadın toplulukları tarafından açık alan ve meydanlarda kutlanmaktadır.


Tevfik Fikret der ki; “Kızlarını okutmayan bir millet oğullarını manevi öksüzlüğe terk emiş olur.”
 
 
Şimdiden bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyoruz...
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 1364 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.015 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]