16/Şubat/2013 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

İstanbul Ecza Koop tan zorunlu açıklama

İstanbul Ecza Koop tan zorunlu açıklama

ZORUNLU AÇIKLAMA

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Kooperatifimizin Değerli Ortakları;
 

İstanbul Eczacılar Kooperatifinde Sosyal-İş Sendikası tarafından başlatılan sendikal çalışmalarla ilgili günlerdir ilgili-ilgisiz herkesin tek taraflı bilgi kaynağıile gelişmeleri değerlendirdiği, İstanbul Eczacılar Kooperatifi yönetiminin haksız yere eleştirildiği bir dezenfarmasyon süreci yaşıyoruz.

İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulunun yargıda olan bu konuyla ilgili sessiz kalınması ilkesine uygun davranmasını fırsat bilenler, kooperatifimiz ile yönetimimizi haksız ve mesnetsiz eleştirilerle yıpratma çabası içerisine girmişlerdir. Kamuoyunu yanıltıcı yorumların giderek artması, Yönetim Kurulumuzu bu açıklamayı yapmaya zorunlu kılmıştır.

Şurası açıkça bilinmelidir ki; İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yönetim Kurulu ne 12 Eylül yasalarının ne de mevzuatının arkasına sığınarak iş yapmıyor. Bu yasaların değişmesi ve demokratikleştirilmesi için mücadele ediyor. Ancak mevcut yasalarıdikkate alarak işlevini sürdürüyor. Tıpkı sendikal mücadeleyi bu yasalar içerisinde yapanlar gibi.

İstanbul Eczacılar Kooperatifi eczacıların mücadele, dayanışma ve binbir güçlükle oluşturduğu ekonomik ve sosyal nitelikleri olan bir eczacı örgütlenmesidir. Bir sermaye şirketi, bir holding değil ! Bu çatı altında sendikal mücadeleyi yürüten dostlarımız bu örgütlenmenin farkında olmalılar, kullandıkları dile, usluba, mücadele yöntemlerine dikkat etmeliler.

İstanbul Eczacılar Kooperatifi eczacılar için yaşamsal değeri olan bir kurumdur. Bu nedenle mücadele eden herkes, her kurum bu örgütlenmenin bilincinde olmalı ve mücadele yöntemlerini seçerken de bu sorumlulukla davranmalıdır.

Halihazırda devam eden bir yargılama süreci bulunması nedeniyle kesinleşmiş bir yetki belgesine sahip olmamasına rağmen bu kurumda dilediği her gün, her saat eylem yapmaya kalkışılması kurumumuzun kamuoyundaki imajına zarar vermiştir.

Demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılmasına, sendikal örgütlenmeye kimsenin itirazı yok ancak bu süreç olgunlukla sürdürülmeli. Ortalığı kırıp dökmeyi, İstanbul Eczacılar Kooperatifinin çalışma platformunu bir eylem platformuna dönüştürmeyi hiçbir gerekçe haklı çıkarmaz.

Eczacıkamuoyu ve ortaklarımız şunu açıkça bilmelidirler ki ; Yönetim Kurulumuz örgütlenmenin başladığı tarihten bugüne kadar sendikal örgütlenmeye karşı bir tutum içerisinde olmamış, örgütlenme sürecinin kendi doğal seyri içerisinde yürümesi için gereken dikkati ve özeni göstermiştir.

Sendika başkan ve yöneticileri kooperatif merkez ve şubelerine hiçbir engelleme ile karşılaşmadan girip çıkabilmişler, olabildiğince demokratik bir ortamda örgütlenme çalışmalarını sürdürmüşlerdir.

Özel dağıtım kanallarında sendikanın adının bile konuşulmasına, sendikal örgütlenmenin kapısından bile geçmesine izin verilmediği bilinen bir gerçekken demokrasi ve hoşgörünün tüm olanaklarının kullanıldığı bir ortamı sağlayan kurumun ve yöneticilerinin haksız ve mesnetsiz eleştiriler ile boy hedefi haline getirilmesine el insaf demekten başka ne denilebilir ki…

İstanbul Eczacılar Kooperatifinde,

- Özgürce örgütlenebilmek

- Yöneticilerimizi eczacı kamuoyu önünde olabildiğince özgürce eleştiri bombardımanına tutmak yetmedi…

- Yemek boykotları, basın toplantıları, kitlesel eylemlerle, iş bırakma eylemlerinin yol açacağı sonuçları hesap etmeden karar verip, bütün bunları gerçekleştirdikten sonra otoriter yönetim, anti demokratik yönetim diye kamuoyuna şikayet etmek ne kadar demokratik ve sorumluca bir tutum!

Değerli Ortaklarımız;

İstanbul Eczacılar Kooperatifinde yaşanan bu gelişmelerin özü bir yetki tartışmasısorunudur.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, “Sosyal-İş Sendikası’nın 31.07.2012 tarihi itibariyle İstanbul Eczacılar Kooperatifine ait iş kolunda çoğunluğu sağladığıve yetki aldığına dair” yazısı 28 Kasım 2012 tarihinde yönetim kurulumuza ulaşmıştır.

Hukuk büromuz tarafından yapılan inceleme sonucunda yetki belgesi başvurusunda ciddi bir maddi hata yapıldığı, çalışan sayısının yanlış hesap edildiği, Edirne şube çalışanlarının İstanbul Eczacılar Kooperatifinin çalışanları içerisinde gösterilmediği tespit edilmiştir. Bu nedenle sendikanın gerekli çoğunluğu sağlamadığı saptanarak yargı süreci başlatılmıştır.

Sosyal-İşSendikasının iddia ettiği gibi yapılan yetki itirazı haksız ve mesnetsiz değil tam aksine haklı bir nedene dayanmaktadır.

Yönetim Kurulumuz ne yapmalıydı? Yeterli çoğunluğu sağlamadığı halde muvazaa yaparak, sendikaya evet diyerek, Kooperatifler Kanunun kendisine yüklediği sorumlulukları yok mu saymalıydı? 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’nun Teftiş ve Denetleme başlıklı 90.maddesinin yaratacağı sonuçları görmezden mi gelmeliydi?

Yapılan bu maddi hatanın sorumlusu Yönetim Kurulumuz değildir. Yönetim Kurulu olarak bizim görevimiz, İstanbul Eczacılar Kooperatifini geliştirmek, büyütmek ve geleceğe sağlıklı bir şekilde taşımaktır.

Gelinen bu noktada herkes, her kurum, sorumluluklarının bilincinde olarak davranmalı ve yargı sürecinin sonucunu beklemelidir.

Nasıl ki sendikalar emekçilerin alın terinin ürünü kurumlarsa, İstanbul Eczacılar Kooperatifi de eczacıların emeğinin, alın terinin ürünü bir kurumdur. Bu kurumların yöneticileri, üyeleri olarak bizlere düşen görev kurumlarımıza zarar vermeden bu sürecin olgunlukla yürütülmesidir.

Saygılarımızla

İstanbul Eczacılar Kooperatifi
Yönetim Kurulu
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 5544 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

yılmaz özdilek
hedef ecza,selçuk ecza da köle gibi çalışanlar.neden seslerini çıkaramıyorlar.koopun kıymetini bilsinler.
niyazi genç
koop bu alanda yaşamsal bir rolü olduğunu defalarca yazdım ve kendilerınede söyledim onun içindirki holding deposuna değil ilk koop deposuna siparışi yazıyorum ve ne olursa olsun yazmaya devam edeceğim. çünkü bu kooperatıf ordakı yönetıcılerın malı değildir bu mesleğin ortak malıdır...
tüm eczacı kalfası meslektaşlarımı ve eczacılarıda her durumda bu mesleğin sigortası olan koop sahip çıkmaya çağırıyorum.
fakat işçi kardeşlerimizin en doğal hakkı olan sendikalaşmayı geçmişte olduğu gibi ( ali ateş, sakallı Ahmet, faysal v.b.) işten atarak çalışanlara saygı gösteriyoruz masalına karnımız toktur.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]