(ÖNEMLİ) SGK SUT Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

(ÖNEMLİ) SGK SUT Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Meslektaşlarımız tarafından sıkça sorulan sorular hakkında SGK yetkilileri ile yapılan toplantı sonuçları aşağıda açıklanmıştır.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Meslektaşlarımız tarafından sıkça sorulan sorular hakkında SGK yetkilileri ile yapılan toplantı sonuçları  aşağıda açıklanmıştır.

1) Ferrosanol Duodenal 20 TB 2×1 den 3 kutu verilebilir mi?

- Hayır verilemez SUT’ta en fazla 28 günlük ibaresi bulunduğu için 2×1 den en fazla 2 kutu verilebilir. Hastanın raporu mevcut ise ve ilk defa başlamıyor ise 3 aylık dozda verilebilir.

2) Roaccutane 30 TB 2×1 den 2 kutu verilebilir mi?

- Hayır verilemez  SUT’ta en fazla 28 günlük ibaresi bulunduğu için 2×1 den en fazla 1 kutu verilebilir.

3) Hasta ilk defa Ventolin Inh 200 doz dan 4×2 dozunda 2 kutu yazıldı 2 kutu verilebilir mi?

-Hayır verilemez  SUT’ta en fazla 28 günlük ibaresi bulunduğu için 4×2 den en fazla 1 kutu verilebilir. Ancak Hasta ilk kullanımından sonraki reçetelerinde 3 aylık doz alabilir.

4) Lantus Solostar ödenme şartları nelerdir?

-Prospektusunde Lantus Solostar günde sadece 1 defa kullanılır dendiğinden sadece 1 x …ünite şeklinde ödenir. 2x… ünite şeklindeki kullanışlar kesinti sebebidir.

5) Levemir Flexpen ödenme şartları nelerdir ?

-Prospektusunde Oral Antidiyabetikler ile kombine kullanımında günde sadece 1 defa uygulanır dendiğinden oral Antidiyabetikler ile sadece 1 x …ünite şeklinde ödenir. Ancak Hasta Oral Antidiyabetik kullanmıyor ise de en fazla 2x … ünite olarak ödenir.

6) Majistral ilaç içeren reçetelerde karekod içeren ilaçlar için ayrı bir reçeteye ihtiyaç var mı ?

-Hayır Majistral ilaç içeren reçetelerde karekod içeren başka ilaçlarda yazılsa reçete manuel olarak tek 1 reçete olarak düzenlenebilir.

7) 1 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren devam reçetelerinde doktor reçeteye ilk yazışında 1 kutu yazdıysa hasta 1 kutu bittikten sonra eczaneye geldiğinde hastaya 3 aylık doz verilebilir mi?

- Hayır hastaya ilk reçetesinde ne kadar miktar yazıldıysa her defasında yalnızca o kadar ilaç verilebilir. Hastanın ilk reçetesine 3 aylık doz yazılır ise hasta devam reçetesi ile 3 aylık alabilir.

8) Klopidrogel içeren ilaçlarda ne değişti?

- 18 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren SUT değişikliği ile 18 Ocak ve sonrasında çıkan  raporlarda artık GIS INTOLERANSI ibaresi gerekmemektedir. 18 Ocak öncesi raporlarda ibareyi hala aramaktadırlar. Bu ibarenin SUT tan çıkarılması ile hastanın Coraspin, Ecopririn v.s. gibi ilaçlarıda yanında kullanmasındaki sıkıntı ortadan kalkmıştır.

10) Diyaliz Solusyonlarında Karekod olması gerekir mi ?

- Hayır Diyaliz Solusyonlarında Karekod uygulaması 01/01/2014 de başlayacaktır.

11) Manuel yazılan reçetelerde Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir, Mobil, Gezici Sağlık hizmeti  ibaresinin yanına imza+kaşe isteniyor mu ?

- Evet, Manuel yazılan reçetelerde bu ibarelerin yanına Doktorun bu ibareyi onayladığına dair imza + kaşe gerekiyor. Hatta Aile Hekimleri v.b. yerlerde bilgisayar çıktısı şeklinde olup da manuel olarak düzenlenmiş reçetelerde de bu ibareler belirtilse dahi imza+kaşe istenmektedir. E-reçetelerde doktor Sistem’den Mobil (Gezici sağlık hizmeti) seçtiğinde ekstra herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

12) Tnf Blokeri ilaçlarla beraber yazılan İlaç Güvenlik İzle Formu e-reçete ekinde Kurum’a gönderilmeli mi?

- İlaç Güvenlik İzlem Formunun ilgili mevzuat hükümlerine göre uygun olarak hasta adına düzenlendiği ibaresi, tarihi ve sayısı e-reçetede belirtilmek zorunda olup, reçete ekinde Kurum’a gönderilmeyecektir.

 13) Izotretinoin etken maddeli olan Roaccutane gibi oral retinoidlerin kullanımında Hasta Bilgilendirme Formu reçete ekinde Kurum’a gönderilmeli mi?

- Hayır, Adı geçen ilaçlarda Güvenlik ve Endikasyon Formu’nun reçete ekinde Kurum’a iletilmesi ya da e-reçeteye bilgilerin yazılması gerekmemektedir.

***NOT: En fazla 28 Günlük tedavi hakkında TEB ve SGK Merkez Yetkilileri ile görüşmeler yapılmış olup, SGK nın yakın bir zamanda 2013 SUT u yayınlayacağı ve yeni SUT ta bu sıkıntıların giderileceği tarafımıza aktarılmıştır. Meslektaşlarımızın Yeni SUT yayınlanana kadar yukarıdaki uyarılara dikkat etmesi ileride oluşabilecek mağduriyetlerinin önlenmesi açısından önemlidir.
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 4925 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

Hayrettin Bahadır
Tan bir bilgi kirliliği
SİNEM TÜRK
benexol b12 50 tb 2*1 den 2 kutu verebiliriz ben sgk süreyyapaşaya sordum o yüzden ferro sanol duo. 3 kutu ödenir.
majistral ilaçta karakodlu ilaçları deneme reçete girip its lerini sonlandırıp göndermek gerekiyor saygılar
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.029 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]