22/Aralık/2012 - Anasayfa // Teb Duyuru Haberi yazdır

Eczane destek personeli eğitimini tamamlayanlar

Eczane destek personeli eğitimini tamamlayanlar

ECZANE DESTEK PERSONELİ EĞİTİMİNİ TAMAMLAYARAK SERTİFİKA ALAN KİŞİLER HAKKINDA

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

38.A.00.003782 
21.12.2012

BÖLGE ECZACI ODASI 
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Birliğimize ulaşan bilgilerden, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Birliğimiz arasında bağıtlanan üçlü protokol çerçevesinde eczane destek personeli eğitimini tamamlayarak sertifika alan kişilerin Odalarımıza başvuruda bulunarak, 14.12.2012 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ww.saglik.gov.tr adresinde yayımlanan “Eczane Teknikerliği Yetkilendirme Eğitim ve Sınavı” hakkında duyuruda sözü edilen eğitimlere katılmak zorunda olup olmadıkları veya ellerindeki sertifikaların yeni verilecek sertifikalar nedeniyle geçerliliğini yitirip yitirmeyeceği konularında sorular yönelttikleri anlaşılmaktadır.

Bilindiği gibi üçlü protokole göre eczane destek personeli eğitimini alanlara verilen sertifikalar, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun Geçici 7 nci maddesinde yer alan “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla en az bir yıldan beri eczanede çalışanlardan 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilir hükmünde sözü edilen sertifikalar olup, bu hükmünde geçerlilikleri ve sahip olan kişilere sunduğu yetki açıkça zikredilmiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 14.12.2012 tarihli duyurusunda belirtilen eğitim ve eğitim sonucunda verilecek sertifikalar, üçlü protokol ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde verilen eski eğitim ve sertifikalarla aynı nitelikte olacak ve sahip olan kişilere aynı yetkileri verecektir. Bu itibarla eski sertifikalar geçerliliğini sürdürmektedir ve bu sertifikaya sahip olanların yeni açılacak eğitimlere katılması gerekmemektedir.

Bilgilerinizi ve konunun tüm üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim. 

Uzm.Ecz.Harun KIZILAY
Genel Sekreter


TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 4692 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

Niyazi Genç
Duyuru gayet net sadece daha evvel eğitime hiç katılmayanlar için düzenlenen ileve bir eğitim paketi.
Genç meslektaşlar için sanırım son fırsat.
ebru yılmaz
daha önceden verilen sertifikalar ECZANE TEKNİSYEN i olarak verildi şimdi ise eczane TEKNİKERİ olarak veriliyor daha yüksek bir statümü olacak tekniker 2 yıllık ünv mezunu olduğundan kafamız karıştı bunada bir açıklık getirebilirmisiniz
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Teb Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.032 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]