Eski eczacı odası başkanı şimdi tıp öğrencisi

Eski eczacı odası başkanı şimdi tıp öğrencisi

Samsun Eczacı Odası'nın eski başkanlarından Gönül Berker, 30 yıl önce kazandığı ve devamsızlıktan kaldığı OMÜ Tıp Fakültesi'ne aftan yararlanarak yeniden girip, 61 yaşında okumaya başladı.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Bakanlar Kurulu'nun öğrenci affına onay vermesinin ardından, Samsun'da da bu fırsatı değerlendiren bir öğrenci örnek oldu. 1950 doğumlu Gönül Berker, 1971 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ni bitirdi. Bu süreçte evlenen Berker, Samsun'a yerleşti. Tıp fakültesini kazanıp kazanamayacağı konusunda babasıyla iddiaya giren Berker, 1979 yılında girdiği sınavı kazanarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi'ni kazandı.

Okumak için kayıt yaptıran Gönül Berker, evli ve bebeğinin olması nedeniyle, o dönemde OMÜ Tıp Fakültesi bir ve ikinci sınıfının Ankara Beytepe'de bulunan OMÜ Tıp Fakültesi Ankara Bölümü'nde okunması nedeniyle Samsun'dan gidemedi. Devamsızlıktan kalan Berker, bu sürede 1996 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, 2001 yılında OMÜ Optisyenlik Meslek Yüksekokulu'nu da bitirdi.
2011 yılında Bakanlar Kurulu'nun üniversite öğrencilerine af getirmesinin ardından 30 yıl önce kaydını yaptırdığı OMÜ Tıp Fakültesi'ne yeniden kayıt yaptırmaya karar verdi. Eski Samsun Eczacı Odası Başkanı olan ve şu anda eczanesi olan 2 çocuk, 1 torun sahibi Berker, üniversite yönetime başvurdu. Üniversite yönetimi Berker'in tıp fakültesi birinci sınıftan öğrenimine devam edebileceğine karar vermesinin ardından 2011-2012 eğitim-öğretim yılında binlerce gencin üniversite hayalinde olan tıp fakültesinde öğrenime başladı.

Öğrenci ve öğretmenlerinin profesör zannettiği, öğrenci olduğu öğrenilince şaşkına döndükleri üniversitenin en yaşlı öğrencisi Berker, fakültede ilginç ve komik durumlarla karşılaşırken, gündüz eczanesinde çalışıyor, ders saatinde 18'lik arkadaşlarıyla aynı sıralara oturup dirsek çürütüyor.
Üniversite serüvenini ve öğrencilik mutluğunu anlatan Gönül Berker, eczacılık fakültesini okuduktan sonra Samsun'a yerleştiğini evlendiğini, çocuğunun olduğunu, eczane işletmeye başladığını bir iddiayla yeni bir serüvene girdiğini söyledi. 1979 yılında babasıyla tıp fakültesini kazanıp kazanamayacağı konusunda iddiaya girdiğini, bunun üzerine üniversite sınavına girdiğini anlatan Berker, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Sınav sonuçları açıklandı, baktım tıp fakültesini kazanmışım. Gidip kayıt yaptırdım, okumak istiyordum. Sonra evli olmam, bebeğim ve işim nedeniyle o dönemde fakültenin Samsun yerine Ankara'da hizmet vermesi yüzünden gidemedim, devamsızlıktan kaldım. Bu arada iki üniversiteyi bitirdim. Affın çıktığını öğrenince yeniden doktorluk okumak istedim. Artık çocuklarım büyümüş, belli bir yaşa gelmiştim. Başvurumu yaptım, üniversite yönetimi beni kabul etti. Öğrenci işlerine gittim 'kayıt yaptıracağım' dedim, 'öğrenci nerede' diye sordular, 'benim' dedim herkes şaşırdı. Okul başladı fakülteye gittim, beni herkes hoca zannetti, derse girdim profesör, 'buyurum hocam' dedi, 'öğrenciyim hocam' dedim, inanamadı. Çok mutluyum, sınıfta genç çocuklarla birlikte okuyorum. Eski öğrencilik yıllarım aklıma geldi."

Devlette memurluk yaşının 65'te bittiğini, kendisinin 67 yaşında mezun olacağını, doktorlukta zorunlu görev olduğunu hatırlatan Berkay, mezun olursa mevzuatta yeni bir uygulamanın zorlanacağını ifade etti. Berkay'ın 18 yaşındaki öğrenci arkadaşları ise ilk gördüklerinde profesör zannettiklerini, derste yanına oturunca çok şaşırdıklarını, 61 yaşında gösterdiği azimden dolayı kendisini kutladıklarını ifade ettiler.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, üniversitelerinde böyle azimli bir öğrenciyi görmekten mutlu olduklarını, kendisine başarı dilediklerini kaydetti.

 
 

Medimagazin
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1820 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.039 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]