Binlerce Eczane Teknisyeni İşsiz Kalacak!

Binlerce Eczane Teknisyeni İşsiz Kalacak!

Basına ve Kamuoyuna; Binlerce Eczane Çalışanı işsiz kalmak üzere.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Basına ve Kamuoyuna;

Binlerce Eczane Çalışanı işsiz kalmak üzere.

Yasaların zorunluluk getirmesi sebebiyle Eczane denetimlerinde yeterlilik belgesi olmayanlar işten çıkarılacak.

Eğitimler yalnızca bir yıllık Eczane Çalışanını kapsıyor.

Belirtilen sürelerde bazı sebeplerden dolayı çalışamayan eczane teknisyenleri işsiz kalacak

Eczane Teknisyenliği vurgusu yapılmadan önce Eczacı kalfası olarak nitelendirilen meslek mensupları, derneklerinin yoğun çalışmaları sayesinde Eczane Teknisyeni tanımlaması ile çeşitli eğitimler ile gelişmiş bir meslek haline geldi.

İlk eğitimler Türk Eczacıları Birliği tarafından İş-Kur ve Avrupa Birliği komisyonunca düzenlenmiş sadece belirli işgücü olan illerde verilmişti. Sonrasında ise Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği tarafından ortak protokol ile düzenlenen eğitimlere katılanlara Eczane Teknisyenliği Sertifikaları tüm Türkiye’de verilmişti.

Daha sonra yapılan görüşmeler ve başvurular ile bazı üniversitelerde, Eczane Hizmetleri bölümleri açılarak mesleğin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi eğitimli birer Sağlık Personeli haline getirilmiştir.

Fakat; Sağlık Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan “Eczane Teknikerleri Yetkilendirme Eğitim ve Sınavı” başlıklı haberde ise eğitimin şekli yeri ve zamanı daha sonra bildirileceği ve yalnızca 12 temmuz 2011 ve 12 temmuz 2012 tarihleri arası eczanelerde çalışanlar katılabileceği açıkça belirtilmiştir. Sonrasında ise İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği ve Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği ortak bir açıklama yayınlamış ve durumun hassasiyetine değinmişlerdir.

Dernekler tarafından yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanlığı tarafından işleme alınan uygulamaya sadece 12 temmuz 2011 ve 12 temmuz 2012 tarihleri arasında çalışanların katılabileceğini ve bu tarihler dışında çalışanların hiçbir şekilde kabul edilmediği bildirilmiştir. Dernekler ile yapılan görüşmeler sonrasında iş ve işlemlerin düzenlenmediği takdirde, eylem yapacaklarını ve haklarını sonuna kadar savunacaklarını bildirmişlerdir.

Çünkü; Binlerce eczane çalışanı çeşitli sebepler ile eğitimlere katılamamış ve bu sebeple işten çıkarılma ile karşı karşıya kalacaklardır. Derneklerin bu çalışmalarına başta Türk Eczacıları Birliği olmak üzere bağlı kurum ve kuruluşlardan hiçbir destek sağlanmamıştır. Görüşmeleri yürüten dernekler gerekli çalışmaları yaparken yıllarca omuz omuza mücadele verdiği eczacılarından destek alamadıklarını bildirmişlerdir. Üstelik Resmi gazetede yayınlanan kanuna göre, eczanelerde çalışan personel eczane teknikeri olarak tanımlanmış ve sertifikası olmayan personelin çalışması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Bu konuda yapılacak çalışmalar ve eylemlere eğitim almış veya almamış tüm teknisyenlerin katılacağı dernekler tarafından bildirilmiştir.

Ayrıntılı bilgilere derneklerin resmi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz..

İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği

http://www.ietd.org.tr

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

http://www.etd.gen.tr

Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 8059 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

murat taflan
NEDENNN 12/07/2011 12/07/2012 benim ise 15/08/2011 den bu güne kadar çalışmışlığım NE OLACAK ve durup dururken cezalandırılacağım NEDEN...sadece diyecek bir sözümüz kalıyo inşaallah dernek yetkilileri çalışmalarında başarılı olurlar İNŞAALLAH...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]