Eczane Teknisyenleri Eğitimlere Katılamayacak

Eczane Teknisyenleri Eğitimlere Katılamayacak

ECZANE TEKNİKERLİĞİ YETKİLENDİRME SINAVINA MESLEKTAŞLARIMIZ KATILAMIYOR

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Değerli Meslektaşlarımız;

 

 

ECZANE TEKNİKERLİĞİ YETKİLENDİRME SINAVINA MESLEKTAŞLARIMIZ KATILAMIYOR

 

ECZANE TEKNİKERLİĞİ YETKİLENDİRMESİ BU MESLEĞE YILLARINI VERMİŞ ECZANE ÇALIŞANLARINI KABUL ETMİYOR

 

ECZANE TEKNİKERLİĞİ YETKİLENDİRME SINAVINA YANLIZCA 12 TEMMUZ 2011 VE 12 TEMMUZ 2012 TARİHLERİ ARASI ECZANEDE ÇALIŞANLAR KATILABİLİYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından Eczane Teknikerliği yetkilendirme eğitim ve sınavı yapılacağı ve kayıtların 18 Ocak 2013 tarihine kadar yapılması gerektiği bildirilmiştir.

Bu duyuruya istinaden derneklerimiz tarafından birçok soru ve başvuru gerçekleştirmiştir. Fakat gerek Sağlık Bakanlığı gerek ise İl Sağlık Müdürlükleri’nden olumlu bir yanıt alınamamıştır.

Sadece 12.07.2011–12.07.2012 tarihleri arası eczane’de çalıştığını belgeleyen meslektaşlarımızın İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne gerekli kayıtları yaptırmaları öngörülmüştür.

Bazı (Askerlik, Gebelik, Belirli bir süre çalışmamak, İş bulamamak vb..) sebeplerden dolayı bu tarihler arası eczanelerde çalışamayan fakat tarihler öncesi veya sonrasında 1 yılını ve hatta meslekte 10. yılını dolduran meslektaşlarımızın kayıtları Sağlık Bakanlığı'na bağlı, ilgili birimler tarafından dosyaların kabul edilmediği bilgisi derneklerimize ulaşmaktadır.

Bu durum, 1 yıldır bu meslekte çalışan elemanı kayıt altına alıp yetki belgesi verirken, mesleğe senelerdir hizmet eden profesyonel eczane çalışanlarını saf dışı bırakmaktadır. Üstelik Resmi gazetede yayınlanan kanuna göre eczanelerde çalışan personel eczane teknikeri olarak tanımlanmış ve sertifikası olmayan personelin çalışması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası uygulaması yürürlüğe girmiştir. Bu durumda yüzlerce meslektaşımız gerçekleşecek olan  ilgili yürütmede meslekten uzaklaştırılmakla kalmayıp cezalandırılacaktır... 

Bu sorunlardan dolayı derneklerimize ulaşan meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına çalışmalar yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Aşağıda adı geçen derneklerimiz tüm meslektaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek adına çalışmalara başlamıştır. Bu konulardan dolayı mağdur durumda olan meslektaşlarımızın derneklerimize müracaat ederek gerekli sorunu bildirmeleri ve gerekli eylem çalışmalarına katılmaları gerekmektedir.

Not: İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği ve Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği ortak açıklamasıdır.

http://www.ietd.org.tr veya http://www.etd.gen.tr adresleri iletişim sayfalarından katılımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi Gazete 26 Nisan 2011 Sayı:27916

 

MADDE: 9  r) bendi: Eczane teknikeri; meslek yüksekokullarının eczane hizmetleri programından mezun; reçetedeki ilaçları eczacı gözetiminde hazırlayan ve eczacılık faaliyetlerine yardım eden sağlık teknikeridir.

 

MADDE 9 sonu: Diploması veya meslek belgesi olmadan bu maddede tanımlanan meslek mensuplarının yetkisinde olan bir işi yapan veya bu unvanı takınanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve ikiyüz günden beşyüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.”                 

 

MADDE 11: 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilir."

 

 

 SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERİLMEK ÜZERE HAZIR DİLEKÇE EKTE

 

  

DİLEKÇE(PDF)

 

 

DİLEKÇE(WORD)

 

 

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

 

Adres : Prof.Kazım Gürkan Cad. No:9 Cağaloğlu/Eminönü
Telefon : 0212 511 89 18 (Pbx)
E-Posta : mudurluk@sm34.gov.tr

                                  

Faks : 0212 638 30 35

 

                                               VE
 
     

 

 

 

 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 5272 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

hakan
bencede bilgisiz kişiler eczane teknikeri oluyorlar yıllarını vermiş kişiler ise dışarda e tabi buda eczacının işine geliyor ucuza çalıştırıyor işcileri
merve
kurs ne zaman başlıyor arkadaslar hbrınız varmı...
kahraman boz
yazmış olduğunuz tarihler arasında ben askerlik görevimi yapmaktaydım.kasım 2012 tarihinde askerdem geldim.daha öncede eczanede çalışıyordum.benim neyapmak gerekiyor.kahraman boz/niğde
HÜSEYİN ALTINÖZ
böyle saçmalıkmı olur biz bu yaştan sonra ne iş yapacaz hırsızlık mı kapkaç mı dolandırıcılık mı ne yapalım yani bu kadar emek veriyoruz mukafatı bumu kınıyorum şiddetle :(
kamil
aslında en az 2 yıllık okul mezunu olma şartı getirmeleri lazım, 14 yaşında çırak bile 15 ayda teknisyen oluyor
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]