Eczane Teknisyenliği Eğitimleri Hakkında

Eczane Teknisyenliği Eğitimleri Hakkında

Eğitimlerle ilgili olarak Federasyonumuzun T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı'na gönderdiği yazı ve gelen cevap

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu
Sayı : 19
Konu : Eczane Teknisyenliği Eğitimleri Hakkında
 
Tarih:20.11.2012
 
 
 
T.C.Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı’na 
 
ANKARA
 
Eczanelerde görev yapan destek personeline yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında 05.12.2007 tarihinde imzalanan “ Eczanelerde Çalışan Destek Personelinin Eğitimine Dair Protokol” bilindiği gibi 06.04.2011 tarihinde yasalaşmıştı.
 
12 Temmuz 2012 tarih ve 28351 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 6354 sayılı "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" tasarısında 05.06.1986 tarihli ve 3308 Sayılı Mesleki Eğitimler çerçevesinde Türkiye’deki “Eczane Teknisyenliği” eğitimlerinin protokol uyarınca 31.12.2012 tarihine kadar tamamlanması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Türk Eczacıları Birliği’nin paydaşı olduğu kurslar bu güne kadar açılmamıştır. Halen, ülkemizde 30.000’i aşkın meslektaşımızın mağduriyetleri söz konusudur.
 
Bilgilerinize sunarız saygılarımızla.
 
Marmara Eczane Teknisyenleri Dernekleri
 
Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan
 
Ali YALÇIN
 
 
 
Dilekçeye verilen cevap;
 
 
Sayın Ali YALÇIN
 
Eczacı teknisyenlerinin eğitimlerinin yapılabilmesi için öncelikle kanun hükmü gereği düzenleme yapılması gerekmektedir. Bakanlığımız ve Kurumumuzun kuruluş ve teşkilatına ilişkin 663 sayılı KHK ile eğitimlere ilişkin düzenleme yetkisi Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünde bulunduğundan Kurumumuz tarafından, konuya ilişkin düzenlemelerin yapılması talep edilmiştir. Anılan Genel Müdürlüğün çalışmaları devam etmekte olup, konu tarafımızdan takip edilecek ve neticelendiğinde paylaşılacaktır.
 
Saygılarımla
 
Av. Hatice SARITAŞ
Kurum I. Hukuk Müşaviri
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 2025 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

kader doymaz
bende eczane teknisyenliği belgesi almak istiyorum inşallah bizede nasip olur eğer bizimde yardımımız olursa yardım etmek isterim
nage
eczacı teknisyeni nasıl olurum. kurslar kalkmış artık. üniversitenin şartları neler....
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.016 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]