13/Ekim/2011 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

Paket küçüldükçe fatura büyür

Paket küçüldükçe fatura büyür

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, 3 TL reçete parası ve ambalaj küçültmeyle tasarruf olmayacağını söyledi.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
TEİS Başkanı Saydan, yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında çalışmalarını yürüten Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) muayene ücretlerini artırma kararı almasına tepki göstererek, “Reçetelere ilaç adı değil etken madde yazılsın” dedi.

Aile hekimliklerinden para alınmasının daha önce Danıştay tarafından durdurulduğunu hatırlatan Saydan, “Sendika olarak her yılın sonu yaklaştıkça, SGK’nın ödediği parayı azaltmak için hükümete sunduğu yöntemleri şaşkınlıkla takip ediyoruz. Ve her sene akılcılıktan uzak yöntemler veya yeni isimlerle vatandaşın SGK’ya para vermesi istenmektedir”dedi.

SGK tarafından 2009 yılında 1. Basamak ve aile hekimliklerine 2 lira muayene ücreti getirildiğini hatırlatan Saydan, “Sendikamızın da içinde olduğu sivil toplum kuruluşları Danıştaya, bu durumun Aile Hekimliği Kanunu’na aykırı olması dolayısıyla dava açarak, uygulama durdurulmuştur. Bu haksız ve hukuka aykırı uygulamaya yeni bir isim aranmış ve bulunmuştur. Bu da reçete parasıdır” dedi. “Bu reçete parası olan 3 lira hükümet için tasarruf, vatandaş içinse tahlil yaptırıp, kuyruk bekleyip muayene olduktan sonra kendisine tedavi olması için doktor tarafından lüzumlu görülen ilaçları alabilmesi için SGK’ya ödemek zorunda olduğu bir paradır.Vatandaşın cebinden çıkmaktadır” dedi. Saydan, SGK’nın, primlerini senelerce yatıran vatandaşa, ‘Ben senin sağlık giderini taşımak istemiyorum’ Demesinin tasarruf olmayacağını ifade etti. “Hükümet sağlık harcamalarına az para ödemenin yolunun vatandaşa reçete parası verdirmekle mümkün olacağını düşündüğü için devlet ve üniversite hastanelerinin 8 lira olan muayene ücretini 9 liraya, özel hastanelerin ise muayene ücretini 17 liraya yükseltmeyi planlıyor” diyen Saydan, Vatandaş zaten ilaçlarının katılım payını veriyor, ilaçlarının en ucuz ilaca göre fiyat farkını veriyor, her ay SGK prim payını yatırıyor, vergisini veriyor. Vatandaş tedavisinin tamamına yakınını kendi karşılamak zorunda bırakılmaktadır. Bu nasıl bir sosyal devlet anlayışıdır?” diye sordu.

DAHA FAZLA MASRAF OLACAK

İlaç ambalajlarının küçültülmesinin tamamen yurt dışına bağlı bir ilaç sanayinin olduğu bir ülkede mümkün olamayacağına işaret eden Saydan, şunları kaydetti: “Basit bir örnek verecek olursak, herkes tarafından bilinen ağrı kesici Apranax forte 10 tab 4.91 TL, Apranax forte 20 tab 7.62 TL. Yani 2 kutu 10 tablet için SGK 9.82 lira ödemeyi mi düşünüyor? Diyabet hastaları tarafından çok bilinen ilaçtan örnek verecek olursak; Diamicron 20 tablet 7.93 lira Diamicron 60 tablet 8.87 liradır. Yani SGK; 60 tabletlik bir kutu yerine, 3 kutu 20 tabletlik ilaç parası olan 23.79 lira ödeyerek mi tasarruf yapacak? Bu durum SGK’ya hiç de tasarruf olarak yansımayacaktır.”

Evrensel Gazetesi
 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1881 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]