Dünyanın yeni sağlık bilim merkezi olacak

Dünyanın yeni sağlık bilim merkezi olacak

Bahçeşehir Üniversitesi Türk tıbbını dünyanın merkezi haline getirecek. BAU TIP Fakültesi öğrencileri, Harvard, Yale, Stanford, Cenevre gibi dev üniversitelerde araştırma yapma şansı yakalayacak.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

Türkiye'de tıp alanında uzmanlaşmak, dünyada önemli başarılara imza atmak isteyen ve BAU Tıp'ı tercih eden öğrenciler, dünyanın en önemli üniversiteleri ile yapılan işbirlikleri sayesinde uluslararası alanda deneyim yaşayacak.

Öğrenciler altı yıllık eğitim süreleri içerisinde;

- Harvard Üniversitesi Dana Farber Kanser Enstitüsü'nde 1 yıl araştırma
- Her yıl Harvard Üniversitesi'nde 1 aylık klinik staj
- Cenevre Üniversitesi  Kalp Sağlığı Merkezinde çalışma
- Yale Üniversitesi 'nöro genetik Laboratuarı’nda çalışma
- Florida Üniversitesi'nde anatomi laboratuarlarında çalışma  
- Stanford Üniversitesi'nde biyomedikal alanında araştırma yapma imkanı bulacaklar.
- Ayrıca hazırlık sınıfı okuyacak olan öğrenciler, İngilizce eğitimlerini Bahçeşehir Üniversitesi'nin Washington DC ve Toronto'daki kampuslarında alacaklar. İlk bin içerisindeki başarılı öğrenciler bu imkana ücretsiz kavuşacaklar.

Devrim niteliğinde eğitim!
BAU TIP, öğrencilerine Türkiye'de tıp eğitiminde devrim yaratacak bir imkan sağlıyor. Seçmeli tıp eğitimi sistemiyle öğrenciler ilk iki yıl aynı eğitimi alacak, ikinci yılın ardından amaçları doğrultusunda ayrılacaklar. Seçmeli eğitim, ülkemizde mühendislik, fen ve sosyal bilim alanlarında uygulanıyor ancak tıp alanı için 'seçmeli programlı eğitim' ilk kez BAU Tıp'ta gerçekleşiyor.

YURTDIŞINDA  UZMANLIK ŞANSI

Seçmeli tıp eğitiminde 2. yılın sonunda programlar şöyle ayrılıyor:

1. MD PROGRAMI: (6 yıl) Hedef çok iyi hekimler yetiştirmek. 
2. ARAŞTIRMA ODAKLI MD PROGRAMI: (6+1 yıl) Hedef araştırma odaklı hekimler yetiştirmek. Öğrenciler bir yıllarını yurtdışındaki önemli bir laboratuarda (Harvard Dana Farber Kanser Enstitüsü, Cenevre Kalp Sağlığı Laboratuarları gibi) araştırma yaparak geçirecekler. Uluslararası bir dergide araştırmanın yayınlanması ise bu bir yılın başarı kriteri. 
3. MD-PHD PROGRAMI (6+2 yıl): Bu programda amaç temel ve klinik bilimlere araştırmacı gözüyle bakan hekim-bilim insanları yetiştirmek. Dört yıllık doktora eğitiminin iki yılı tıp eğitimi içerisinde programlanır ve 6 yıllık sürenin sonuna PhD eğitiminin 2 yıllık tez-araştırma dönemi eklenir. Tez dönemi yurtdışı işbirliği olan (Yale Üniversitesi-Nörogenetik programı; Harvard Dana Farber Kanser Enstitüsü Kanser Araştırma Laboratuarları; Florida Üniversitesi Anatomi Laboratuarları, Cenevre Üniversitesi Kalp Sağlığı Laboratuarları gibi) laboratuarlarda burslu tamamlanır. Bu eğitimlerin bir önemli yanının da yurtdışı araştırma ve ihtisas programları ile entegre olması ve yurtdışı koordinasyon ofisi ile bu çabanın desteklenmesi olduğunu belirten BAU TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, 'Öğrencilerimizin sadece ülkemiz ihtisas sınavlarında başarılı olması için değil, aynı zamanda yurtdışı tıpta uzmanlık sınavlarında da başarılı olması için danışmanlık ve burs sağlanacaktır' diyor. Öğretim üyelerinin seçimi konusunda Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Türker Kılıç, 'Türkiye'deki en iyi ve en kuvvetli öğretim görevlisi kadrosunu kurabilmek için uluslararası bilimsel kriterleri kullanan bir fakülteyiz. Öğretim üyelerimizi dünya kriterlerine göre bir kişinin bilime yaptığı katkıyı gösteren 'H-INDEX' katsayısına göre seçiyoruz. Bu doğrultuda öğrencilerimiz eğitimlerini kaliteli ve tecrübeli bir eğitim kadrosundan alacaklar' dedi.

ÇOCUK HASTANESİ KURULUYOR

En önemli yeniliklerden biri olarak temel tıp bilimleri merkezleri ve bunun yanı sıra Onkoloji ile travma ve kemik klinikleri açılacağını belirten Prof. Dr. Şenay Yalçın,  'Özellikle genetik araştırmalara çok önem vereceğiz. Bizim fakültemiz ve hastanemiz, toplumun her kesiminin faydalanabileceği özel olmayan, sigortalıların da yararlanabileceği halka açık bir hastane olacak. Sağlığın her alanında klinik hizmet verilecek. Ama mükemmellik noktalarımız genetik, kanser ve salgın hastalıklar. Tıp fakültemizle birlikte, Fizyoterapi, Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik bölümlerini de Temel Tıp bilimleri merkezinde eğiteceğiz. En büyük hedeflerimizden birisi de İstanbul'da en çok gereksinim duyulan çocuk hastanesi kurmak' dedi.

 

Onur UYSAL / Akşam

 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1508 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]