E-reçete yazmayan doktorun ilacını eczane vermeyecek

E-reçete yazmayan doktorun ilacını eczane vermeyecek

1 Ocak 2013'ten itibaren e-reçete yazmayan doktorun ilacını eczane vermeyecek!

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren doktorlar tarafından elle yazılan reçetelere eczaneler ilaç vermeyecek. Bu tarihten itibaren doktorlar reçeteleri internet ortamında hazırlayacak. Elle yazılmış, manuel reçeteler ise sadece bilgi işlemsisteminde yaşanan arızalarda geçerli olacak.

Sosyal Güvenlik Eskişehir İl Müdürü Göksel Canpolat, SGK tarafından oluşturulan e-reçete uygulamasının Sağlık Bakanlığı ile yapılan koordineli çalışma neticesinde 1 Temmuz 2012'de Türkiye genelinde uygulanmaya başladığını söyledi. Canpolat, bu sebeple söz konusu bu tarihten itibarendoktorların yazdığı reçetelerinde e-reçete olarak yazılmasının şart olduğunu kaydetti.

SGK kurumsal hekim şifresini alan hekimlerin Medula, sağlık hizmet sunucusu bilgi işlem ve aile hekimliği bilgi işlemsisteminin çalışmaması durumunda manuel reçete yazabileceğinin altını çizen Canpolat, şöyle dedi: "SGK kurumsal hekim şifresi almamış olan hekimlerin ya da şifre almış olmasına karşın e- reçete yazmayan hekimlerin (Sağlık Bakanlığı 1. basamak sağlıktesislerinde, KİT-belediye-bakanlık 1. basamak sağlık tesislerinde, özel 1. basamak sağlık tesislerinde, iş yeri hekimliklerindekurum hekimliklerinde ve üniversite 1. basamak sağlık tesislerinde görev yapanhekimler hariç) 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yazmış oldukları manuel reçeteler eczaneler tarafından kesinlikle karşılanmayacak."

Canpolat, doktorlar tarafından bu yolla hastaya verilen sağlık hizmetlerininkuruma fatura edilmesine izin verilmeyeceğini vurguladı. Canpolat, "Belirtilen nedenlerden dolayı doktorlarınmedeczane.sgk.gov.tr/doktor web uygulamasından SGK kurumsal hekim şifrelerini almaları,bilgi işlemsistemleri çalıştığı sürece reçetelerini, e-reçete olarak düzenlemeleri, yalnızca bilgi işlem sistemlerininçalışmaması durumlarında manüel reçete yazmaları gerekmektedir." diye konuştu.
Rabia GÜRBÜZ tarafından yazılan bu haber, 1438 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]