22/Ekim/2012 - Anasayfa // Eczane Haber Haberi yazdır

E-Reçete sahte reçeteleri yakaladı

E-Reçete sahte reçeteleri yakaladı

Hasta sayısı yüzde 25 artmasına rağmen 1 Temuz'dan itibaren uygulanmaya başlanan e-reçete sistemiyle yazılan reçete sayısı 1 milyon 400 bin azaldı.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 

 
Doktorların kağıt üzerinden yazdığı reçete dönemini bitiren elektronik reçete usulsüzlükleri bitirdi. 1 Temuz'dan itibaren özel, kamu ve üniversite hastanelerinde uygulanan e-reçeteyle geçen yılın aynı dönemine göre yazılan reçete 1 milyon 400 bin azaldı. Hasta sayısı yüzde 25 artmasına rağmen düşüşte elle yazılan sahte reçetelerin artık devlete fatura edilememesinin etkili olduğu tespit edildi.

BUGÜN'ün edindiği bilgilere göre 2011 Temmuz ayında reçete sayısı 25 milyon 527 iken bu yıl 25 milyon 717 bin oldu. Ağustos ayında yazılan reçete sayısı düşerek 24 milyon 443 binden 24 milyon 321 bine geriledi. En büyük düşüş ise e reçetenin Türkiye genelindeki 80 bin doktor tarafından kullanıldığı Eylül ayında oldu. Geçen yıl Eylül'de 27 milyon 30 bin reçete devlete fatura edilirken bu yıl yazılan reçete 25 milyon 823 bine geriledi.

HAYALİ HASTA HAYALİ REÇETE

Yaşanan büyük düşüşte daha önce kağıt reçete üzerinden usulsüz yazılan reçetelerin artık devlete fatura edilmemesi etkili oldu. Elektronik reçetede her doktora ayrı şifre verildiği için kaçaklar önlendi. Hekimler muayene ve takip numarası olmadan hastalara ilaç yazamaz duruma geldi. Her doktor kendi branşıyla ilgili muayeneye gelen hastanın protokol numarasıyla birlikte MEDULA sistemi üzerinden elektronik reçete hazırlayabiliyor. Hal böyle olunca hayali hastalara hayali reçete yazıp devletten parasını alma dönemi sona erdi.

HASTA CEPTEN ÖDÜYOR

Hasta sayısının yüzde 25 arttığı Ağustos-Eylül döneminde bir yıl önceye göre 1 milyon 400 bin azalmada küçük oranda katılım paylarının da etkili olduğu ifade edildi. Üç kutu ilaca 3 lira, üç kutudan sonraki her bir kutu için 1 lira katılım payı uygulaması vatandaşı reçeteyle ilaç almak yerine cebinden para ödeyerek almaya yönlendirdiği kaydedildi. Özellikle aile hekimlerinde yazılan reçetelerden de 3 lira alınmaya başlanması vatandaşları eczanelerde cepten ilaç almaya zorladı.
 

HASAN BOZKURT - BUGÜN GAZETESİ
 
 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 4512 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eczane Haber Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]