Bütün özel hastaneler SGK'lılara açılacak

Bütün özel hastaneler SGK'lılara açılacak

Özel hastanelerden bazıları SGK'lıları kabul ediyor bazıları da fiyatlar çok düşük diyerek kabul etmiyor. Tamamlayıcı sigorta ...

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Özel hastanelerden bazıları SGK’lıları kabul ediyor bazıları da fiyatlar çok düşük diyerek kabul etmiyor. Tamamlayıcı sigorta uygulamasına 6 ay önce start verildi ama daha ortada poliçe satan sigorta şirketi yok. Biz de konuyu taraflardan biri ile görüşerek gündeme getirmeye ve tamamlayıcı sigorta gelsin diye gündemde tutmaya devam ediyoruz…

Konuyu, kamuoyunca Alman, Vatan ve italyan Hastanesi diye bilinen hastaneleri bünyesinde barındıran, resmi ismi Universal Hastaneler Grubu olan, Türkiye’nin en yaygın hastane gruplarından birinin CEO’su Esat Erkuş iledeğerlendirdik.

KALİTEDE DE KORUNACAK
Grubun 7 ilde 12 hastanesi var. 12 hastaneden Taksim Alman Hastanesi ile kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi (KVC) ve acil dallarında, İzmir Ege Sağlık Hastanesi ile KVC, kardiyoloji, onkoloji ve acil dallarında SGK ile sözleşmesi var. Diğer dallarında SGK’lı hasta kabul etmiyorlar.

Universal Çamlıca Hastanesi dahil diğer illerdeki hastanelerinde ise tüm SGK’lıları kabul ediyor. Esat Erkuş, SGK ile sözleşme yapmadıkları hastane ve branşlarda, hastalar için Türk Tabipleri Birliği fiyatlarınıuyguladıklarını ve SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları ile TTB fiyatları arasında büyük farklılık olduğunu ifade ederken, halen uygulanmaya fiilen başlanmayan Tamamlayıcı Sigorta ile, SUT ve TTBfiyatlarının birbirine çok yaklaşacağını ve mevcut kalite politikaları ile tüm hastane ve branşlarda SGK’lı hasta kabul edeceklerinin altını çiziyor. Henüz ortada SGK’lı hastalar için sigorta poliçesi satan Tamamlayıcı Sigorta şirketi olmadığını anımsatan Erkuş sözlerine şöyle devam ediyor: 

4 KAT FARK BEKLİYORUZ
“Şayet, Tamamlayıcı Sigorta Şirketleri poliçe satmaya ve grubumuzla da sözleşme yapmaya başlarlarsa SUT fiyatlarının 4 katı gibi bir farkı vatandaştan değil tamamlayıcı sigorta şirketlerinden alacağımızı tahmin ediyoruz. Şu an ise SGK ile sözleşme yaptığımız dal ve hastaneler için SUT fiyatlarının yüzde 30’u ile yüzde 90’ı kadar farkı vatandaştan istiyoruz. Tamamlayıcı sigortalı olacak vatandaşlarımızdan ise uygulama başladığında tek bir kuruş bile fark almadan, tüm farkı tamamlayıcı sigorta şirketlerinden istemeye başlayacağız.”

SİGORTA ORANI DÜŞÜK
Universal Hastaneler Grubu CEO’su Esat Erkuş, halen yıllık kişi başına 2 bin lira olan Özel sağlık sigorta poliçelerinin 75 milyonluk nüfusa oranına bakıldığında oldukça düşük kaldığına işaret etti.

POLİÇELER YILLIK 400-600 LİRA GİBİ OLMALI
Erkuş, “2012 Ocak ayından beridir tüm ülkenin zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) sahibi olduğu düşünülürse, Tamamlayıcı Sağlık Sigorta Poliçesi alabilecek nüfusun da çok büyük sayılarda olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, bütün ülkenin tamamlayıcı sağlık sigorta poliçesi Satın alabilmesi için yıllık poliçe bedellerinin düşük rakamlı olması da gerekir. Bizim beklentimiz poliçelerin yıllık 400 veya 600 lira gibi olmasıdır” yorumunu yapıyor.

ELİMİZDEKİ VERİ BANKASINI PAYLAŞABİLİRİZ
1974’ten beri faaliyette bulunan grubun elinde çok sayıda hastaya ait telefon ve adres veri bankasınınolduğuna işaret eden Erkuş, “Mevzuata aykırı bulunmazsa, Tamamlayıcı Sigorta şirketleri ile veribankamızı paylaşır ve Tamamlayıcı Sigorta şirketlerinin poliçelerinin yüksek sayılara ulaşmasını isteriz. Daha çok sayıda hasta özel hastanelere gelip, ceplerinden tek kuruş çıkmadan hizmetlerimizden yararlanabilirler” diyor.

'ESKİ İTALYAN SAĞLIK BAKANINI AĞIRLADIK'
Universal Çamlıca’da uzun süredir SGK’lı hastaları tüm dallarda kabul ettiklerini dile getiren Erkuş, “Taksim’de bulunan İtalyan hastanemiz de Türkiye’nin sadece kanserli hastaları kabul eden bir onkoloji hastanesidir. Geçen hafta da bu hastanemizde eski İtalya Sağlık Bakanı’nı ve eşlerini ağırladık” dedi.

ALİ TEZEL / HABERTÜRK
 
 
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 1436 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]