Sigara Mide Kanserine Yol Açıyor

Sigara Mide Kanserine Yol Açıyor

Türkiye'de yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor.

  • Facebook Hayran Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Google +

 
Türkiye'de yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 20 bin kişi mide kanserine yakalanıyor. Uzmanlar, sigaranın mide kanseri riskini artırdığını belirtiyor.

Mide kanseri, dünyada en sık görülen dördüncü kanser türü olarak biliniyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan hastalığın ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıklarının etkili olduğu ifade ediliyor. Aşırı tuzlu besin tüketimi, sebze ve meyveden yoksun beslenmek, tütsülenmiş ve çiğ et tüketimi mide kanseri riskini artıran faktörlerin başında geliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Sertaç Demirel, mide kanseri ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. Mide kanserinin en önemli nedenini beslenme şekilleri ve ilaç kullanımı olarak açıklayan Demirel, son yıllarda hızla yaygınlaşan mide kanserinin sebeplerini şöyle sıraladı: "C ve A vitamininden yoksun beslenme alışkanlıkları, çok tuzlu gıdaların ya da besinlerin çok tuzlu olarak tüketilmesi, tütsülenmiş etler, rafineri besinler ve yanmış yağların tüketimi, sigara kullanımı, mide asidi tuz ruhunun PH seviyesine kadar çıkabilir ancak mide mukozasını koruyucu bir bariyer vardır. Bu salgının bitmesi mide kanserine zemin hazırlamaktadır. Midenin zor boşalmasına neden olan yiyeceklerle doldurulması bu koruyucu salgısının zarar görmesine neden olmaktadır. Antibiyotik ve ağrı kesici kullanımı ile birlikte midenin koruyucu bariyerini Bozan her türlü ilaç midede bir zarara yol açabilir. Organlara verilen her türlü zarar eğer devamlı ise onarım sıklığı arttıkça genetik kodlamada bir hata oluşturarak kansere yol açabilir. Mide kanserinin bilinen genetik bir özelliği yoktur. Ancak hastalık daha çok 0 kan gruplarında görülmektedir."

MİDE KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS İÇİN ENDOSKOPİK TAKİP ÖNEMLİ

Mide sorunu yaşayan kişilerin endoskopi ile takibinin önemli olduğuna dikkat çeken Demirel, "Midede gıda akışının engellenmesi ya da hastalığın ilerlemesi durumunda yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık ve doygunluk hissi gibi bazı belirtiler ortaya çıkar. Mide kanserli hastalarda ileri evrede; mide bulantısı, kusma, mide ya da bağırsakta kanamalar, sırta vuran ağrılar olabilir. İştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı görülebilir. Halsizlik ve yorgunluk oluşabilir. Mide kanserinin temel tedavisi cerrahidir. Erken evrede yapılan başarılı cerrahi operasyonlar hastanın yaşam süresi açısından çok önemlidir. Ameliyatla hastanın midesinin bir bölümü ya da tümü alınabilir. Midesinin tümü alınan hastalarda, bağırsaktan yeni mide yapılır ve hasta bundan sonraki yaşamını normal bir şekilde devam ettirebilir. Bu şekilde yaşayan hastalara az ve sık yemeyi gerektiren diyet önerileri sunulur. Bazı hastalarda mide alındıktan sonra kanserin şekline göre doktorun belirlediği şekilde ışın ya da ilaç tedavisi uygulanabilir. Mide kanserinden korunmak için; stres kontrolüne dikkat etmek, mide sağlığına özen göstermek, sağlıklı beslenmek, pişmemiş et yememek, düzenli tetkik yaptırmak ve kaliteli bir yaşam sürmek önemlidir."
Cemil ATEŞ tarafından yazılan bu haber, 4261 defa okunmuştur.


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer İ.E.T.D. Duyuru Haberleri

Tümü

VİDEO GALERİ

HUKUK DANIŞMANLIĞI SERVİSİ

E-BÜLTEN ABONELİK

ANKET

Çalıştığınız Eczanede Kaç Teknisyen Bulunmakta

NÖBETÇİ ECZANELER

 

Paylaşım Platformu

© Copyright® İ.E.T.D. Tüm Haklar saklıdır

Adres : Yeni Mahalle Abdülhalik Renda Caddesi No:16/j Pendik / İSTANBUL
Tel :0850 302 60 62
Faks : 0850 302 60 62
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]